ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 23:13

Ruanda soykırımı


Ruanda'da Hutu ve Tutsi etnik grupları arasındaki çatışmalarda soykırımla suçlananlardan eski yüzbaşı Pascal Simbikangwa hakkında müebbet hapis cezası istendi.
Savcılık, bugün görülen davada 54 yaşındaki Simbikangwa hakkında ömür boyu hapis isteminde bulundu.
Simbikangwa, hakkında yapılan suçlamaları reddederken mahkemenin kararı cuma günü açıklanacak.
Eski yüzbaşı daha önceki duruşmada, suçlandığı soykırımdaki rolünün önemsiz olduğunu iddia ederken, gizli servisin 3 numaralı ismi olduğu yolundaki suçlamaları da reddetmiş ve ''kendisinin emirlere uymak zorunda bırakılan sıradan bir kamu görevlisi olduğunu'' ileri sürmüştü.
Ruanda'da, 1994'de Hutular ve Tutsiler arasında yaşanan ve 800 binden fazla kişinin ölmesine sebep olan olayların sorumlularından yüzbaşı Simbikangwa, iddianamede Hutu gruplarını silahlandırmak, insanlık suçu işlemek ve soykırıma destek vermekle suçlanıyor.
Fransa'nın deniz aşırı toprakları Mayotte'te 2008'de sahte evrak bulundurmaktan tutuklanan 54 yaşındaki Simbikangwa, o tarihten itibaren La Reunion Adası'nda tutuluyordu.
1994'de dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşürülmesi sonucu ölümünün ardından Hutular, olaydan Tutsileri sorumlu tutmuş ve Simbikangwa da azınlıktaki Tutsilere karşı saldırı başlatan grupların başında yer almıştı.
Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın öldürülmesi, 100 gün süren soykırımın başlangıcı kabul edilmişti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER