ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 19:25

Ruanda soykırımı


Ruanda'da Hutu ve Tutsi etnik grupları arasındaki çatışmalarda soykırımla suçlananlardan Pascal Simbikangwa isimli yüzbaşının duruşması Paris'te başladı.
Fransız basınının yoğun ilgi gösterdiği duruşmaları, Ruanda'dan gelen bir grup gazeteci izleyecek. Duruşmaların bir aydan fazla sürmesi bekleniyor.
2008 yılından bu yana Fransa'da tutuklu bulunan Simbikangwa, ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanıyor.
Ruanda'daki soykırıma uğrayanların yakınlarının kurduğu derneğin başkanı Alain Gauthier, duruşmaların başlamasından memnunluk duyduklarını söyledi.
Duruşmalara müdahil taraf olarak katıldıklarını ifade eden Gauthier, bütün Raunda halkının kulağının Paris'te olacağını söyledi.
Ruanda'da, 1994'de Hutular ve Tutsiler arasında yaşanan ve 800 binden fazla kişinin ölmesine sebep olan olayların sorumlularından yüzbaşı Simbikangwa, iddianamede Hutu grupları silahlandırmak, insanlık suçu işlemek ve soykırıma katkı yapmakla suçlanıyor.
Ruanda'da yakalanan ve soykırımda yer almakla suçlananlar Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyordu. Fransa ise 2012'de kendi ülkesinde yakalanan suçlular ile ilgili özel yetkili bir mahkeme kurmuştu.
Fransa'nın deniz aşırı toprakları Mayotte'te 2008'de sahte evrak bulundurmaktan tutuklanan 54 yaşındaki Simbikangwa, o tarihten itibaren La Reunion adasında tutuluyordu.
1994'de dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşürülmesi sonucu ölümünün ardından Hutular, devlet başkanının ölümünden Tutsileri sorumlu tutmuş ve Simbikangwa da azınlıktaki Tutsilere karşı saldırı başlatan grupların başında yer almıştı.
Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın öldürülmesi, 100 gün süren soykırımın başlangıcı kabul edilmişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER