ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 13:15

RTÜK TV sayısını yükseltti


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye'nin karasal sayısal TV lisans kapasitesini belirledi. Buna göre, karasal sayısal yayıncılıkta ulusal kanal sayısı 25'ten 33'e yükselecek, 33 ulusal kanalın 11'i yüksek çözünürlüklü (HD), 22'si standart çözünürlüklü (SD) olacak.

RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, Üst Kurul'un, karasal sayısal televizyon yayın lisansı başvuru ilanı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Üst Kurul, ilanla, 2013 yılında televizyon kanalları için yapılacak sıralama ihalesinde, arz edilecek lisans tiplerini, türlerini, tekniklerini ve sayılarını açıkladı.
    
RTÜK, 20 Aralık Çarşamba günü İstanbul'da karasal sayısal televizyon yayın lisansı başvuru ilanıyla ilgili televizyon yayıncıları için bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.
    
Buna göre, karasal sayısal yayıncılıkta ulusal kanal sayısı 25'ten 33'e yükselecek, 33 ulusal kanalın 11'i HD, 22'si SD olacak. Sıralama ihalesi, 2013 yılında gerçekleştirilecek. Sıralama ihalesi ile 8 ulusal genel kanal ile 3 ulusal tematik kanala HD yayın lisansı verilirken, 11 ulusal genel kanal ile 11 ulusal tematik kanala SD yayın lisansı verilecek. Tematik kanallar, haber, spor, belgesel ve eğitim/kültür konularında yayın yapabilecek. Ayrıca her bölge için 4 genel kanala SD bölgesel, her il için 7 genel kanala yine SD yerel yayın lisansı verilecek.
    
Üst Kurul tarafından verilen ilanda lisans başvurusunda bulunacak kuruluşların yerine getirmeleri gereken şartlar da açıklandı. Sıralama ihalesine, radyo ve televizyon yayın şirketi olarak kurulan, radyo ve televizyon yayıncılık alanında en az bir yıl faaliyette bulunan, ihale şartnamesinde belirtilen ön şartları yerine getiren ve Üst Kurul'dan ihaleye girmek için yeterlilik belgesi alan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar katılabilecek. İhaleye katılacak kuruluşlar olan 16 Ocak 2013 Çarşamba günü mesai bitimine kadar başvurabilecek.
    
Başvurmak isteyenler, ihale ilanı ve eklerine RTÜK'ün ''www.rtuk.org.tr'' adresinden ''Sıralama İhalesi İşlemleri'' butonundan erişim sağlayabilecek.
    
     -Karasal Sayısal Yayıncılığa Geçiş Takvimi-

  Karasal sayısal yayıncılığa geçiş çalışmaları kapsamında Türkiye'nin karasal sayısal standardı DVB-T2 ve yayın tekniği MPEG-4 olarak belirlendi. Belirlenen yayın standardı doğrultusunda karasal sayısal televizyon frekans planı hazırlandı. Bu özellikteki yayınları alabilecek televizyon cihazlarının standartları oluşturularak ilan edildi. Daha sonra analog televizyon yayıncılığından karasal sayısal televizyon yayıncılığına geçiş takvimi belirlendi.
    
Buna göre, karasal sayısal yayınlar 2013'te Ankara'dan başlatılacak. Karasal sayısal yayıncılığa geçiş 2014'te tamamlanacak. 2013 yılından 2015 yılının Mart ayına kadar olan dönemde sayısal TV yayınları ile analog TV yayınlarının birlikte yapılacağı eş zamanlı yayın süreci yaşanacak; bu dönemde aynı anda hem karasal sayısal yayın hem de karasal analog yayın yapılacak. Karasal sayısal yayıncılığa geçişin tamamlanmasının ardından 2015 yılında analog yayınlar sonlandırılacak.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER