ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 12:00

Rotterdam Film Festivali başladı


Kendi alanında Hollanda'nın en prestijli etkinliği kabul edilen ve sinemaseverlerin her sene ilgiyle takip ettiği "Uluslararası Rotterdam Film Festivali" başladı.
     42. kez düzenlenen ve 3 Şubat'a kadar sürecek festivalin açılışı, Guido van Driel'in yönettiği Hollanda yapımı "De wederopstanding van klootzat" adlı filmle yapıldı.
     Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 60 farklı ülkeden 255 uzun metrajlı ve 334 kısa filmin gösterileceği ve 44 kadar filmin dünya prömiyerinin yapılacağı festivalde bu sene kısa film kategorisinde Aydın Ketenağ'ın "Ağıt", Serdar Yılmaz'ın "Kızarmış Tavuk" ve Rezzan Yeşilbaş'ın "Sessiz" adlı filmleri de izleyiciyle buluşacak.
     Aydın Ketenağ'ın yönettiği 30 dakikalık "Ağıt" adlı filmin "Tiger Awards" kısa film kategorisinde finalde yarışacağı festivalde, Bahman Ghobadi'nin yönettiği ve Yılmaz Erdoğan ile Monica Bellucci'nin rol aldığı "Gergedan Mevsimi" de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
     Festival kapsamında düzenlenen geleneksel "Tiger Awards" yarışmasında bu sene 16 film ödül almak için yarışıyor.
     Kısa film kategorisinde ödül alanlar 28 Ocak, uzun metrajlı film kategorisinde ödül alanlar ise 1 Şubat'ta belli olacak.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER