ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 13:54

Romanya’dan Kültür Şöleni’ne çıkartma


Romanya, Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından, 'Uluslararası Dil ve Kültür Festivali' kapsamında İzmir’de düzenlenen Kültür Şöleni’ne çıkartma yaptı. Romanya, törene aralarında bakan, milletvekili, basın mensupları ve işadamlarının da olduğu kalabalık bir heyetle katılıyor.

    Romanya Aile ve Sosyal Diyalok Bakanı Adriana Pana başkanlığındaki heyet, özel bir uçakla bugün öğle saatlerinde İzmir’e geldi. Heyeti, Adnan Menderes Havalimanı'nda Romanya Türk Eğitim Kuramları ile Kültür Şöleni ilgilileri tarafından karşılandı. Heyet daha sonra Kültür Şöleni’nin yapıldığı İzmir Uluslararası Fuar Merkezi’ne hareket etti.

    Havalimanında duygularını dile getiren Heyet Başkanı ve Romanya Aile ve Sosyal Diyalog Bakanı Adriana Pana, Türkçe ‘merhaba’ diyerek yaptığı açıklamada öncelikle Kültür Şöleni’ni düzenleyenleri tebrik etti.

    Bakan Pana, “Bu kadar farklı ülkeden farklı dil, din ve renge mensup insanların bir araya gelmesi çok önemli. Yurt dışındaki Türk okullarında okuyan öğrenciler Türkçe öğreniyor. Bu şölenle de Türk insanı bu ülkelerin kültürünü, örf adetlerini öğreniyor. Bu açıdan şölen çok önemli bir aktivitedir.” şeklinde konuştu.

    Romanya ekibi, şölen alanında ‘Drakula Şatosu’ dizaynlı standıyla davetlileri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER