ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 20:52

Romanya'dan Arnavutluk'a AB desteği


Romanya Başbakanı Victor Ponta, bazı AB ülkelerinin, Arnavutluk'un üyelik için henüz hazır olmadığını söylemesine rağmen bu ülkenin bir an önce AB ailesine katılması gerektiğini ifade ederek, "Arnavutluk'un, haziran ayında aday ülke statüsü alacağına inanıyorum'' dedi.
Victor Ponta, Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki temasları kapsamında, Başbakan Edi Rama ile bir araya geldi. Ponta, Başbakanlık'taki görüşme öncesinde, Rama tarafından resmi törenle karşılandı.
Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Ponta, Romanya'nın Avrupa Birliği üyesi olmak isteyen tüm bölge ülkeleri gibi Arnavutluk'u da bu yolda desteklediğini belirtti.
Ponta, ''Bazı AB ülkeleri, Arnavutluk'un üyelik için henüz hazır olmadığını söylese de bana göre bu ülke bir ana önce AB ailesine katılmalıdır. Arnavutluk'un, haziran ayında, aday ülke statüsü alacağına inanıyorum'' dedi.
Ponta, Kırım'daki gelişmelere ilişkin yöneltilen bir soruya ise Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması gerektiği cevabını verdi.
Arnavutluk Başbakanı Rama da iki ülke arasındaki işbirliğini nasıl daha üst seviyelere çekilebileceği konusunda fikir alışverişi yaptıklarını belirterek, gün içerisinde düzenlenen Arnavutluk-Romanya İşbirliği Forumu'nun bu anlamda önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Başbakanı Ponta, Arnavutluk Başbakanı Rama ile görüştü
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER