ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 23:15

Romanlar, sevincini göbek atarak gösterdi

Romanlar, sevincini göbek atarak gösterdi


Edirne’de 2 yıldan bu yana yaşadıkları çadırlardan kendileri için yapılan modern konutlara geçen Romanlar sevincini göbek atarak gösterdi.

Abdurrahman Mahallesi'ndeki derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veren Roman aileler, yeni ve sıcak yuvalarına kavuştu. Yaz kış güç şartlar altında çocuklarıyla birlikte çadırda kalan Romanlara yardım eli uzatıldı. Ailelerin yaşadığı yerde yapılan incelemelerin ardından Edirne Belediyesi işbirliğiyle konut yapılmasına karar verildi. Konutlar için Edirne Belediyesi, Yeniimaret Mahallesi’nde 12 parseli 25 yıllığına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın kullanımına tahsis etti.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından hazırlanan mimari çizimler sonucunda evlerin yapım maliyeti belirlendi. Evlerin yapımı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden ödenek talep edildi. Proje çizimleri, Edirne Belediye Başkanlığı tarafından ücretsiz yapılan evler için Genel Müdürlük tarafından 311 bin 500 TL ödenek ayrıldı. Tefrişatı Edirne Ticaret Borsası tarafından yapılan evlerin yapımına şubat ayında başlandı. Yapımı tamamlanan evler düzenlenen törenle 12 aileye teslim edildi.

Törene Edirne Valisi Hasan Duruer, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, İl Jandarma Komutanı Albay Selman Demirci çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Vali Duruer, 12 ailenin çadırda uygun olmayan şartlarda yaşadıklarını belirterek bu devirde çadırda yaşamının bir ayıp olduğunu söyledi. Güzel bir dayanışma örneği gösterilerek bu ayıbın giderildiğini belirten Duruer, “Roman vatandaşların toplumun en yoksul ve en fakir kesimi. Fakat bunun yanında son derece neşeli, mutlu hayatta zevk almasını bilen bir kesim. Çocuklarının oyunlarını görünce onların ne kadar neşeli olduklarını görürüz. Roman vatandaşlarımız için elimizden geleni yapıyoruz. Geldiğimden bu yana Roman dernekleriyle 3 defa toplantı yaptım. Romanların topluma entegre olması konusunda ciddi bir çalışma içerisinde olacağız. Her konuda onların yanındayız.” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ise 17 yıl önce 1 lira bedel 5 yıl vade ile 12 tane boş parselin dışında alanlara inşaatların yapıldığını belirtti. Bu inşaatların Edirne Belediyesi’nin Yeniimaret ve Edirne halkına hediyesi olduğunu ifade eden Sedefçi, son 12 parseli çadırda yaşadıklarını gördüğünde içinin sızladığı Roman vatandaşlar ücretsiz tahsis ettiklerini kaydetti.

Çadırdan modern konuta taşınan Veli Özdemir, “Kışın önümüz ısınıyor. Arkamız buz tutuyordu. Bizi çadırdan kurtaranlardan Allah razı olsun.” dedi. Türkan Özdemir ise “Konutları yapanlardan Allah razı olsun. Çadırdan ve farelerden kurtulduk evimize kavuştuk. Artık rahat yaşayacağız evimizde.” diye konuştu. 2 yıldan bu yana çadırda yaşadıklarını anlatan Yaşariye Kumlu da yeni evini çok beğendiğini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER