ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 12:19

Roman vatandaşlara müjde


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Roman vatandaşların sorunlarını çözme konusunda samimi olduklarını belirterek, ''Şu anda bin 365 Roman vatandaşımız 59 ilimizde Toplum Yararına Çalışma Programı çerçevesinde istihdam edilmektedir. 537 Roman kardeşimiz mesleki eğitim sertifikası aldı'' dedi.
    
Çelik, ''Roman Vatandaşlar İçin Kamu İle Sivil Toplum Kuruluşları İle Diyaloğun Geliştirilmesi Projesi'' kapsamında düzenlenen seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Roman vatandaşlarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
    
Örgütlü toplumun önemine işaret eden Bakan Çelik, Hükümet olarak Türkiye'nin kronik sorunlarının çözümü için samimi olarak yola çıktıklarını belirtti.
    
2009'da Romanların sorunlarını çözmek için bir çalıştay düzenlediklerini hatırlatan Çelik, dezavantajlı gruplardan Romanlara ilişkin sorunları, Batı'da olduğu sınır dışı ederek değil eşit vatandaş anlayışı çerçevesinde çözüme kavuşturma gayreti içinde olduklarını vurguladı.
    
Roman vatandaşları 2010'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile buluşturduklarını hatırlatan Çelik, ''O gün Sayın Başbakanımızın bütün bu Roman vatandaşlardan özür dilemesi son derece anlamlıydı, belki de tarihe vurulan bir damgaydı'' diye konuştu.
    
Romanlara ilişkin mevzuatta ayrımcılıklar bulunduğuna, yaşadıkları yerlerin insan onuruyla çelişir olduğuna dikkati çeken Çelik, mevzuattaki ayrımcılıkların yasal düzenlemelerle ortadan kaldırıldığını bildirdi.
    
     -''Saklanmaya, kimlikleri gizlemeye gerek yok''-
    
     Nüfus kütüğüne ilişkin sorunların da büyük ölçüde aşıldığını dile getiren Bakan Çelik, sağlıklı, insan onuruna yaraşır konut oluşturulması çerçevesinde TOKİ'ye talimat verildiğini belirtti. Çelik, bu çerçevede 8 bin 742 konutun yapımının devam ettiğini kaydetti.
    
''İŞKUR bünyesinde Toplum Yararına Çalışma Programı çerçevesinde, 59 ilimizde bin 365 Roman kardeşimiz istihdam ediliyor'' diyen Çelik, Romanların yoğun olarak yaşadığı 59 il başta olmak üzere bütün il müdürlüklerine, İŞKUR bünyesinde toplum yararına çalışma programı çerçevesinde özel olarak kontenjan ayrılması talimatı verdiğini bildirdi.
    
Mesleki eğitimle ilgili sunulan imkanlardan da Roman vatandaşların faydalanması gerektiğini vurgulayan Çelik, ''Yani Roman gençlerimiz mesleki eğitim kurslarına gitmeli. Orada 20 lira gibi bir ücret veriyoruz hem de meslek sahibi oluyor, sertifika alıyor ve vasıflı bir eleman olarak piyasada iş arıyor. İş bulması çok daha kolay. Bu çerçevede 537 Roman kardeşimiz mesleki eğitim sertifikası almış bulunmaktadır'' diye konuştu.
    
Adnan Menderes Üniversitesi'nde Roman Araştırma Merkezi kurulduğunu hatırlatan Çelik, merkezi çok önemsediklerini ifade etti.
    
Roman vatandaşların sorunlarını minimize etmeyi amaçladıklarını anlatan Çelik, bunun için birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Çelik, ''Yapılan çalışmalar sonucunda Roman vatandaşlara ilişkin eylem planları çıkacak, ilgili bakanlıklar Roman Strateji Belgesini ortaya koyacak, böylece yol haritası belli bir noktaya getirilecek. Roman vatandaşların bütün sorunların çözülmesi konusunda samimiyiz'' diye konuştu.
    
Romanların eskiden olduğu gibi saklanması, kimliklerini gizlemesi gerekmediğini belirten Çelik, ''Bu dönemler artık geride kaldı. 'Ben Romanım' diyeceksiniz ve onurlu bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak burada, eşit haklara sahip, haklarının bilincinde bir yaşam sürdüreceğiz'' dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER