ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 17:21

Roman Festivali kortej yürüyüşüyle başladı


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Roman Festivali start aldı. Merkez Bankası önünden başlayan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önünde sonlanan yürüyüş kortejiyle Romanlar dostluk ve barış mesajı verdi. Renkli görüntülerin yaşandığı kortejde Roman kıyafetli çiçekçi kızlar Kocaelililere karanfil dağıttı. Romanlardan oluşan mehter bölüğü ise mehter marşları çalarak Kocaelilileri selamladı.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen 3. Roman festivali düzenlenen yürüyüş korteji ile başladı. Korteje, Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ali Yeşildal, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Erkan Aksoy, Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, Dünya Roman Derneği Ortadoğu Temsilcisi Metin Salih Şentürk, Çanakkale Truva Roman Dernekleri Federasyon Başkanı Hacı Ramazan Işıldak, Hatay DOMDER Başkanı Mustafa Karabulut, Marmara ROMDER Başkanı Serdar Bayraktar, İzmir Roman Dernekleri Federasyonu Abdullah Çıstı, Ankara Roman Gençlik Derneği Başkanı Yücel Tutal, Selanikspor ve Kağıtspor sporcuları ile çok sayıda roman vatandaş katıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan törende konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, farklı kültürlerin Türkiye için zenginlik olduğunu söyledi. Yılda birkaç gün düzenledikleri festivallerle Romanlara yönelik faaliyetlerinin sınırlı olmadığını belirten Yazıcı, “İki yıldır düzenli olarak birlikte projeler üretemeye birlikte yürünmeye devam ediyoruz. Bilgi evleri ile spor kulüpleriyle kentte birlikte beraber yaşamak için projeler üretiyoruz” dedi.

Ülkemizin bugünlerde birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyacı olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Yazıcı, “Ülkemizin büyüklüğünü Tunus’taki temaslarımızda bize gösterilen ilgi ve alakadan gördük. Son günlerde yaşadığımız ve ülkemize yakışmayan olayların bir an önce son bulması ve büyümeye devam etmemiz gerekiyor. Bu zenginlikle büyümeye devam edeceğiz. Bu zenginliğimiz yaşanabilir hale hep birlikte getireceğiz” şeklinde konuştu.

Öte yandan bugün (8 Haziran Cumartesi) Sekapark’ta çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Saat 16.00’da başlayacak etkinlikte jüri üyeleri Ümmiye ve Ciguli Romanlar Starını Arıyor yarışmasının finalistlerini belirleyecek. Saat 20.00’da Romanların sultanı Ümmiye ve 22.00’da da sevilen sanatçı Cugili konser verecek. Ayrıca Sekapark’ta Roman Mahallesi kurulacak ve Dünden bugüne Romanlar Fotoğraf Sergisi açılacak.

Yarın ise (9 Haziran Pazar) saat 13.30’da Roman STK’ların Kapasitelerinin Artırılması Paneli gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Yılmaz Bingöl’ün yaptığı panele Doç. Dr. Suat Kolukırık, Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, Marmara Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Erhan Aksoy konuşmacı olarak katılacak. Saat 15.00’da amatör sanatçılar konser verecek. Saat 19.00’da romanlardan oluşan mehter takımı konser verecek. 19.30’da ise 5 bin kişinin katılımıyla kitap okuma etkinliği gerçekleştirilecek. Şule Yüksel Şenler’in Huzur Sokağı adlı kitabının okunacağı etkinliğe Şenler’in yanı sıra ATV’de yayınlanan Huzur Sokağı dizisinin oyuncuları da katılacak.
Saat 20.00’da ise 2023 Roman Vizyonu Bildirgesi okunacak ve saat 20.30’da da Romanlar Starını Arıyor yarışmasının ödül töreni gerçekleştirilecek. Roman Festivali saat 21.00’da Kibariye konseri ile son bulacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER