ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ocak 2013 Pazar 23:31

"Rol modelimiz peygamberimiz olsun"


Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, "aile içinde huzur ve saadetin reçetesinin, Güllerin Efendisi Hz. Muhammed'in örnek hayatını rehber almakla mümkün olabileceğini" söyledi.

Ay, Antalya'nın Manavgat ilçesinde, Anadolu Gençlik Derneği ve Eğitim Bir-Sen Manavgat Şube Başkanlığı'nın 100. Yıl Kapalı Spor Salonu'nda düzenlediği 'Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (SAV)'in Örnek Hayatı' isimli konferansta konuştu. Kültürel yozlaşmaya bağlı olarak kutsal aile yuvasının her geçen gün yara aldığını anlatan Ay, toplumda huzur ve saadetin yolunun aileyi korumaktan geçtiğini kaydetti. Anne ve babaların çocuk yetiştirmede tek rol modellerin Hz. Muhammed olması gerektiğinin altını çizen Ay, çocukların karakter oluşumunun 0-6 yaşında şekillendiğini ifade etti.

Bir milletin geleceğini çocukların şekillendireceği için aile içinde alacağı terbiyenin önemli olduğunu belirten Ay, anne ve baba sevgisi görmeyen çocukların, yalancı sevgi peşinde koşarak zararlı alışkanlıklarla tanışabileceğini söyledi. Ay, "Çocuklarımızdan saygı görmek istiyorsak sevgi fakiri olmayalım. Çocuk sevgisi ve eğitiminde tek rol modelimiz peygamberimiz olsun. Torunları Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin'e gösterdiği sevgi hepimize örnek olmalı. Peygamberimiz bir sefer dönüşü Ebva'da mübarek annesi Emine Hatun'un mezarını ziyaret ederek dua etti. Dua ederken gözyaşlarını tutamadı. Sahabi efendilerimiz de peygamberimize 'sizi ağlatan nedir' diye sordular. Peygamberimiz de 'vefat etmeden önce annemin şefkati ve sevgisi aklıma geldi. Onun için ağladım' dedi. Efendimiz, yetişmesinde emeği geçen süt annesi Hz.Halime, Hz. Ümmü Eymen ve Hz. Ali'nin annesi ve Ebu Talip'in hanımı Hz. Fatıma'ya her zaman hürmet göstermiş ve yardımda bulunmuştur. Sevgi gören çocuklar büyüyünce dünyayı sevgi ile şekillendirecektir" diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER