ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 13:55

Rize'nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96'ıncı yıldönümü


Rize'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ıncı yıldönümü törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından düzenlenen törene, Vali Nurullah Çakır, Belediye Başkanı Halil Bakırcı, İl Garnizon Komutanı Albay İsmet Cansaran, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Halil Bakırcı, burada yaptığı konuşmada, tarihin şanlı sayfalarında olağanüstü mücadele verilen ve zaferlerle süslenen birçok olay olduğunu, Rizelilerin de çok büyük mücadeleler verdiğini belirtti.
Kahramanca mücadele etmiş gazi ve şehitlerin emanetini taşıdıklarını ifade eden Bakırcı, "Atalarımız nasıl bizlere bu cennet vatanı emanet ettiyse bizler de bu emaneti devredeceğiz. Onun için daha çalışkan olmalıyız. Çünkü gelecek bizim omuzlarımızda yükselecektir" dedi.

Vatan topraklarında yaşamanın bugün farklı mücadelelerle devam ettiğini vurgulayan Bakırcı, "Dünün hesaplarını kapatamayan emperyalist güçler, şimdi de bin yıllık kardeşliğimizi bozarak aynı planlarını gerçekleştirmek istiyorlar. Türlü oyunlarla memleketimize bela ve musibet getirmek istiyorlar. Aziz milletimiz dün olduğu gibi bugün de kandan ve acıdan beslenenlere adeta bir yumruk gibi cevabını veriyor ve verecektir" diye konuştu.
Millet olarak milli değerlerin etrafında toplanılması gerektiğini kaydeden Bakırcı, "Tarih boyunca boyun eğmemiş, esareti kabul etmemiş her türlü badireyi birlik ve beraberliği atlatmış bu millet bugünki sosyal ve kültürel mücadele ile ayak bağlarından kurtulacaktır. Cumhuriyetin gayesi olan muasır medeniyetler seviyesine ulaşacaktır. Nitekim bu anlamda önemli gelişmeler olmaktadır. Türkiye karanlık günleri arkasına bırakarak pırıl pırıl parlak geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemektedir. Gerek ekonomik gerek siyasal çalışmaları ile ikibinli yılların yıldızı olan, barışın hoşgörünün medeniyetler yakınlaşmasının mimarları arasına giren yepyeni bir Türkiye gerçeği ile yüzleşiyoruz. Bundan da büyük onur duymaktayız" ifadelerini kullandı.

Kurtuluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül verildi. Rize Belediyesi ve Rize Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları ekipleri gösteri sundu. Halk Eğitim Merkezi ekibi vali Çakır'a Türk bayrağı verdi. Çakır, bayrağı öperek teslim aldı. Ardından Çakır ve beraberindekiler ile vatandaşlarlar horon oynadı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER