ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Şubat 2013 Pazartesi 15:10

Rizeli kuluçka makinası da yaptı

Rizeli kuluçka makinası da yaptı

Rizeli mucit Mehmet Ali Mert, buzdolabını kuluçka makinası yaptı.


Rizeli Mehmet Ali Mert, hurdacıdan 10 liraya aldığı buzdolabını kuluçka makinesine dönüştürdü, bir yılda 400 civarında civciv çıktı.

Muradiye beldesinde yaşayan Mehmet Ali Mert, ÇAYKUR'da çay eksperi olarak görev yapıyor. Mert, bir süre önce ek gelir elde etmek için civciv üretip satmaya karar verdi. Kuluçka makinesi almak yerine kendi makinesini yapmak isteyen Mert, hurdacıdan 10 liraya eski bir buzdolabı satın aldı. Mert, eski buzdolabını önce boyadı, ardından ısıcam taktı, sonra da ısıtma araçları ve ısıyı ayarlayan termostat gibi aksamları yerleştirerek kuluçka makinesine dönüştürdü. Makinenin iç ısısını 36 ila 37 dereceye ayarlayan Mehmet Ali Mert, aldığı tavuk yumurtalarını 18 ila 22 gün bekleterek civciv çıkması için gerekli şartları sağladı. Mehmet Ali Mert, buzdolabından oluşturduğu kuluçka makinesi ile bir yılda 400'e yakın civciv üretmeyi başardı.

Mert, buzdolabını kuluçka makinesine çevirmek için 350 lira harcadığını belirterek, "Ek gelir elde etmek için hobi olarak başladım. Makineyi yaptıktan sonra da bir yılda yaklaşık 400 civciv aldım. Bazılarını yavruyken, bazılarını da büyüttükten sonra sattım. Böylece ek gelir elde ettim." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER