ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 19:35

Rize'de kentsel dönüşüm için yıkımlar başladı

Rizede kentsel dönüşüm için yıkımlar başladı


Rize'de, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ilk bina yıkımlarına başlandı.

        Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Rize Belediyesi tarafından yürütülen proje kapsamında Timya Vadisi'nde gerçekleşen yıkım törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da telefonla bağlandı. Başbakan Erdoğan, Rize Valisi Nurullah Çakır ve Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'dan proje kapsamında ilde yıkılacak olan binalar hakkında bilgiler aldı. Erdoğan, daha sonra vadide daha önceden boşaltılan evlerin yıkılmasına başlanmasını istedi.

        Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, yıkımın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 534 konutun yıkılacağı Timya Vadisi'nde 878 konut yapılacağını belirtti.

        Kentsel Dönüşüm yapılacak alanın 72 dönüm olduğunu ifade eden Başkan Bakırcı, ''Mülkiyeti bize ait 11 dönüm alanda 190 konut yapacağız. Toplamda bin 68 konut yapacağız. Ayrıca bir cami ve alışveriş merkezi inşa edeceğiz. Bir ay içerisinde ihalenin askıya çıkacağını tahmin ediyoruz. İki üç ay içerisinde buraya kazmayı vururuz. Biz proje ile birlikte bu mahalleyi de yeniden kazandık.'' dedi.

        Mahalle sakinlerinin büyük bölümünün muvafakatname verdiğini vurgulayan Bakırcı, ''461 konut sahibi ile anlaştık, 73 konutu kamulaştırıyoruz. Bunlar hisseli konut olduğu için 'devlet paramızı versin gidelim' mantığı güdüyor. Araziler hisseli olduğu için mahkeme süreci devam ediyor. Ayrıca bölgede yaklaşık 120 inek vardı. Bu proje ile bu görüntüyü de ortadan kaldırıyoruz. Rize'nin yaşam standardı en düşük mahallesiydi, proje bitince en yüksek mahallesi olacak. Mahallenin içerisinde dere olacak.'' diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER