ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2013 Salı 16:28

Rize’de 20 arıcıya bin 240 kovan dağıtıldı

Rizede 20 arıcıya bin 240 kovan dağıtıldı


 Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce, organik arıcılığın geliştirilmesi amacıyla 20 arıcıya bin 240 kovan ve arıcılık malzemesi dağıtıldı.

Hemşin ilçesinde gerçekleştirilen dağıtım törenine AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şafak Bulut, Hemşin Kaymakamı Faruk Erdem, Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar ve vatandaşlar katıldı. Karal, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de ilk bal ormanları projesini Rize'den başlattıklarını belirterek, "İlk ayağını Hemşin ilçesinden başlattık. Bu bölgemizin balı zaten kaliteli. Tarihteki sayfaları karıştırdığınızda Osmanlı saraylarının bal ihtiyacının Hemşin bölgesinden tedarik edildiğini görürsünüz. Hemşin balını, gerçekleşen bu organik üretimle beraber yeniden dünya markası haline getirmek istiyoruz." dedi.

Karal, Rize'de 2012 yılında arıcılara 535 milyon 973 lira hibe desteği sağlandığını ifade ederek, "Bugün burada 20 arıcımıza bin 240 kovan, bunlara ait 12 bin 400 temel petek çerçevesi, 600 ana arı, 8 yerleşim birimine 8 bal süzme makinesi, 8 yerleşim birimine 8 bal dinlendirme tankı verilecek ve bu çalışmalar devam edecek." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER