ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 16:43

Rize ve Artvin'de Lazca eğitimi


Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu kararıyla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında uygulanmak üzere yaşayan diller ve lehçeler dersi kapsamında Rize ve Artvin'de 95 öğrenciye Lazca eğitimi veriliyor.
Rize'nin Fındıklı ilçesinde Aksu Atatürk Ortaokulunda 35, Muammer Çiçekoğlu Ortaokulunda da 47 olmak üzere 82 öğrenci, Artvin'in Arhavi ilçesi Atatürk Ortaokulunda ise 13 öğrenci Lazca seçmeli dersi için müracaat ederek eğitim almaya başladı.
Rize Milli Eğitim Müdürü Saffet Yıldırım, Fındıklı Aksu ve Muammer Çiçekoğlu ilköğretim okullarını ziyaret ederek Lazca dersine girdi. Öğrencilerle sohbet eden Yıldırım, dersin işleyişi hakkında öğretmenlerden bilgi aldı.
Yıldırım, incelemeleri sonrası yaptığı açıklamada, Lazca'nın, 5 Eylül 2013 tarih ve 119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararıyla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında uygulanmak üzere yaşayan diller ve lehçeler dersi kapsamında onaylandığını ve eğitim verilmeye başlandığını belirtti.
Lazca dersinin yeni eğitim-öğretim yılında 5. sınıftan itibaren ortaokullarda okutulmaya başlandığını ifade eden Yıldırım, "Rize genelinde toplam 4 sınıfta, 5. ve 6. sınıflarda eğitim veriliyor. Talebin artması durumunda değerlendirmeleri yapacağız. Dersle ilgili müfredat gerekli şekilde hazırlandı. Lazca ile ilgili işin uzmanları tarafından oluşturulan bir ekip tarafından yapıldı. Müfredat sürecinde akademisyen ve üniversitelerden destek alındı" dedi.
Dersin kazanımları olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Bir dilin öğrenilmesi için dört temel başlık var. Öğrencilerimiz okuma, yazma, konuşma ve dinleme üzerine dört yılda kademeli olarak yeterliliğe ulaşacak. Avrupa dil yeterlilik çerçevesinde belli bir seviyeye getirilmeye çalışılıacak. Lazca dersi sonunda öğrencilerimizin kendilerini bu dilde ifade etmelerini hedefliyoruz" diye konuştu.
Lazca öğretmeni Hasan Uzunhasanoğlu, Lazca ders kitabı olmadığını belirterek, şunları söyledi:
"Çocukların bir çoğu dili biliyor ama konuşmakta sorunları var. Biraz pratik yaptıracağız. İngilizce gibi zor olmayacak. Kalıp kelimeleri öğreteceğiz. Elimizde ders kitabı yok ama daha önce hazırlanmış kurs notları var. Bu yıl yapacağımız gözlemlerle Boğaziçi Üniversitesi ile ortaklaşa bir pedagojik yöntemi belirleyeceğiz. Buna göre gelecek yıl sınıflara göre ders programı hazırlayacağız."
Lazca dersi alan Sude Karadeniz ise aile büyüklerinin Lazca konuştuğunu söyleyerek, "Özellikle babaannem benden bir şeyler isteyince tam anlamıyordum. Bana sürekli 'sen laz değil misin, beni anlamıyorsun' diyordu. Ben de onları daha iyi anlayabilmek için Lazca dersi almak istedim" dedi.
Nida Aydınoğlu ise babasının evde sürekli Lazca konuştuğunu, babasının isteği üzerine Lazca dersini seçtiğini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER