ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 17:47

Reyhanlı'ya fakülte yapılması için dernek kurdular


Hatay'ın Reyhanlı ilçesine fakülte kazandırılması için ‘Reyhanlı Yüksek Öğretimi Geliştirme Derneği’ kuruldu.

İlçeye MKÜ Meslek Yüksek Okulu'nun yanı sıra fakülte kazandırılması ve önündeki engellerin kalkması amacıyla çalışmalara başladıklarını söyleyen Dernek Başkanı Mehmet Saruhan, yönetim kurulu üyeleri ile Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ve Kaymakam Yusuf Güler'i ziyaret etti. Ziyaretlere Reyhanlı MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Duruel de eşlik etti.

Dernek Başkanı Saruhan, meslek yüksek okulu bulunduğunu, ilçenin gelişmesine ve eğitime katkı sağlamak amacıyla fakülte açılması için harekete geçtiklerini söyledi. Saruhan, “Bu amaçla MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'i de ziyaret edeceğiz. Ayrıca Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den de destek isteyeceğiz. Belediyeden 18,5 dekarlık bir alan tahsis edildi. Amacımız ilçenin eğitim, kültür, sosyal alanda gelişmesini sağlamak. Çalışmalarımızı tüm STK'larla birlikte sürdüreceğiz.” dedi.

İlçenin bir fakülteyi de bünyesinde taşıyabilecek kapasitede olduğunu belirten Kaymakam Güler, "Fakülte olmalı. Alt yapısını çok iyi hazırlamak lazım. Müspet bir şey ortaya konmalı. Bölgenin dinamikleri araştırılmalı ve fakültenin kazanımları tartışılmalı. Reyhanlı'ya fakülte kazandırılmalı." diye konuştu.

Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ise imar planında MYO’nun karşısında bulunan 18,5 dekarlık alanın yüksek öğretim alanı olarak ayrıldığını, imar uygulaması yapıldığında bedelsiz olarak vereceklerini söyledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER