ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 07:56

Reyhanlı'daki saldırıya dünyadan tepki yağıyor!

Reyhanlıdaki saldırıya dünyadan tepki yağıyor!

Reyhanlı'daki menfur saldırıya dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. İşte saldırıyla ilgili açıklama yapan ülkelerden bazıları...


Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalara ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor.
    
BELÇİKA
    
Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders, saldırılara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "alçakça saldırı" haberinin şok edici olduğunu belirterek masum sivillere yönelik bu eylemin kabul edilemeyeceğini vurguladı.
    
Reynders, ölenlerin yakınlarının ve yaralıların acısını paylaştığını ve Türkiye halkı ve hükümetiyle tam dayanışma içinde olduğunu belirtti.
    
İRAN
         
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Erakçi de Reyhanlı'daki "insanlık dışı ve vahşi" saldırıyı kınadığını belirtti.
    
Sivil ve masum insanları hedef alan cinayetlerin dünyanın her yanında şiddetle kınandığını belirten Erakçi, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları ile Türkiye hükümeti ve halkına başsağlığı dileğinde bulundu.
    
Erakçi, terörizmle mücadelede bütün ülkelerin sorumlu olduğu, bölge ve dünya ülkelerinin bu konuda işbirliğine gitmesi gerektiğini kaydetti.

LÜBNAN         

Lübnan'daki Müstakbel Partisi milletvekili Ahmed Fetfet ise "Reyhanlı'daki patlamalar, Esed rejiminin Suriye krizini bölge ülkelerine taşıma girişimidir" dedi.
    
AA muhabirine açıklama yapan Fetfet, patlamaların, Esed'in Suriye krizini civar ülkelere taşıma tehdidinin ardından gerçekleştiğine dikkati çekti.
    
Reyhanlı'daki patlamaların, Suriye'nin, iç savaş bahanesiyle 1976'da Lübnan topraklarındaki mevcudiyeti sırasında meydana gelen patlamalarla benzerlik gösterdiğini ileri süren Fetfet, "Lübnan, Suriye krizine dahil oldu. Esed rejimi şimdi de Türkiye'yi bu bataklığa çekmeye çalışıyor" ifadesini kullandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER