ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:13

Reyhanlı'daki gerginlik


Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, dün akşam saatlerinde ilçede Türk ve Suriyeli gençler arasında yaşanan gerginlikle ilgili "İnsanları sükunete davet ediyorum. Şimdiye kadar Reyhanlı halkı Suriyelileri bağrına bastı, bundan sonra da bağrına basacağına inanıyorum" dedi.
     Şanverdi, dünkü gerginliğin ana sebeplerinden birinin Suriyeli ve Türk iki genç arasında lokantada yaşanan hesap tartışması olduğunu söyledi.
     Birileri tarafından ortaya atılan "Türk bayrağı yakıldı", "küfredildi" gibi iddialar yüzünden olayın büyüdüğünü ifade eden Şanverdi, şöyle devam etti:
     "Olaylarda gençler tahrik edildi. Emniyetimiz, valiliğimiz, kaymakamlığımız çalışma yapıyor. Bu konuyu bu şekle getirenler aranıyor, bulunacak. Şimdiye kadar ilçemizde huzur ve sükunet vardı. İnsanları sükunete davet ediyorum. Şimdiye kadar Reyhanlı halkı Suriyelileri bağrına bastı, bundan sonra da bağrına basacağına inanıyorum. Çünkü bu insanlar keyfi gelmediler. Orada savaş var, insanlar öldürülüyor. İlçemize geldiler, hükümetimiz kucak açtı. Suriyeliler bizim misafirimiz. Bugüne kadar çok basit olayların dışında 2 yıldır Suriyelilerin çok sıkıntılı bir durum yarattıklarını görmedim. İlçe halkı çok duyarlı, bundan sonra da böyle olacağına inanıyorum. Halkın provokasyonlara uymamalarını, duyduklarına inanmamalarını, iyice araştırdıktan sonra karar vermelerini istiyorum. Kesinlikle Türk bayrağının yakıldığıyla ilgili bir şey yok. Emniyet kaynaklarımızda da mevcuttur. Türk bayrağıyla ilgili bir şey yok."
     Bu arada ilçe genelinde Türklerin ve Suriyelilerin bir arada günlük yaşamlarına devam ettikleri gözlendi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER