ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 21:58

Reyhanlı'daki bombalı saldırılar


Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırılarla ilgili "Eyleme karışan şahıslardan M.G, D.Ö ve Y.B'nin olayın asli faillerinden olduğunu değerlendiriyoruz. Eldeki tüm bilgi ve belgeler buna işaret ediyor. Bu 3 şahsın Suriye'ye geçmek üzere sınır ilçemiz olan Samandağ'a gittikleri, ancak denizden ve karadan alınan yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle kaçmayı başaramadıkları, birkaç gün arazide saklandıkları anlaşılmıştır" dedi.
     Lekesiz, valilik bahçesinde düzenlediği basın toplantısında, 11 Mayıs'ta Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirilen 2 ayrı patlama sonucunda bilindiği gibi 51 insanın hayatını kaybettiğini hatırlattı.
     Olayın asli ve tali faillerinin yakalanmasına yönelik çalışmaların güvenlik ve istihbarat birimleri tarafından son derece kararlı şekilde yürütüldüğünü anlatan Lekesiz, "Bu çerçevede olayla ilgili gözaltına alınan 12 kişiden 8 tanesi bildiğiniz gibi yetkili adli makamlara sevk edilmiş, bunlardan şu ana kadar 4 tanesi tutuklanmıştır. İlimiz nüfusuna kayıtlı M.K, İ.D, A.M. ve İ.Ş. tutuklanarak cezaevine konulmuştur" dedi.
     Yine Hatay nüfusuna kayıtlı 4 kişinin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını anımsatan Lekesiz, şöyle devam etti:
     "Halen gözaltında bulunan 4 kişi daha vardı. Bu yine ilimiz nüfusuna kayıtlı olan M.G, Ö.Ö, A.E ve E.A ise bugün adli makamlara çıkarılacaktır. Güvenlik ve istihbarat ekiplerimizin son derece kararlı ve yoğun çalışmaları neticesinde dün gece 23.40 sıralarında olayın asli faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz ilimiz nüfusuna kayıtlı M.G. ele geçirilmiştir.
     Eyleme karışan şahıslardan M.G, D.Ö ve Y.B'nin olayın asli faillerinden olduğunu değerlendiriyoruz. Eldeki tüm bilgi ve belgeler buna işaret ediyor. Bu 3 şahsın Suriye'ye geçmek üzere sınır ilçemiz olan Samandağ'a gittikleri, ancak denizden ve karadan alınan yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle kaçmayı başaramadıkları, birkaç gün arazide saklandıkları anlaşılmıştır. Ele geçirilen ve eldeki tüm bilgi, belgelerden olayın asli failleri olduğunu değerlendirdiğimiz M.G, ilimiz nüfusuna kayıtlıdır."
     Lekesiz, şunları kaydetti:
     "Yine olayın asli faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz D.Ö. ve Y.B. de yine ilimiz nüfusuna kayıtlı olup, yine Suriye tarafına geçmedikleri değerlendirilmektedir. Daha doğrusu geçemedikleri değerlendirilmektedir. Olayın asli faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz D.Ö. ve Y.B, güvenlik ekiplerimiz tarafından kararlı çalışmaları neticesinde arama faaliyetlerine devam edilmektedir. Bu kişileri bilmeden de olsa saklamanın, korumanın terör örgütüne üye olanlara yardım ve yataklık etmek olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sevginin, barışın ve hoşgörünün merkezi olan ilimizde yaşayan değerli vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için yerleşim yerlerinde veya kırsalda karşılaştıkları şüpheli şahıslarla ilgili süratle güvenlik birimlerimize haber vermeleri önemlidir. Kamuoyuna saygıyla sunulur."
    
Sorular
    
     Vali Lekesiz, bombaların nerede yüklendiğiyle ilgili bir soru üzerine, "Bunların hepsiyle ilgili son derece net ve somut bilgiler var. Ama bunların kamuoyuyla açıklanmasını doğru bulmuyoruz. Ancak kamuoyunun şunu bilmesinde yarar var ki bunların neyi nereden aldıkları, nerede sakladıkları son derece açıktır" diye konuştu.
     "3 istihbarat elemanının arandığı" yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Lekesiz, "Olayın asli failleri olarak aradığımız D.Ö. ve Y.B. Ancak olayın tali faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz başka arananlar da var. Onlar da aranıyor" dedi.
     Böylesi organizasyonları gerçekleştirenlerin tehdit, korku ve sabotaj suretiyle kaos ve kargaşa ortamı oluşturmayı amaçladığını ifade eden Lekesiz, "Lütfen halkımız sakin olsunlar. Bu tür değerlendirmelere, söylentilere ve dedikodulara itibar etmesinler ve paylaşılması gereken bilgileri de güvenlik güçlerimizle paylaşsınlar" diye konuştu.
     Lekesiz, başka bir soru üzerine "Şu ana kadar gözaltına alınanlardan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı yok" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER