ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 12:19

Reyhanlı saldırısında 13 gözaltı!

Reyhanlı saldırısında 13 gözaltı!


 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırıların şüphelileriyle ilgili çalışmanın büyük oranda tamamlandığını bildirdi.

Vali Lekesiz, Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırılarda hayatını kaybeden Azize ve Tahir Yumuşak için kurulan taziye çadırında yaptığı konuşmada, olayla ilgili çok farklı değerlendirmeler ve söylentilerin olduğunu belirterek bunlarla kimsenin kafasının karışmaması gerektiğini söyledi.

Sağlıklı bilgi için sürekli bilgilendirme yaptıklarını dile getiren Lekesiz, Türk milletinin tarihi boyunca zorda kalan ve "Can güvenliğim yok" diyen herkese dini farklı olsa bile kucak açtığını ifade etti.

Bu misafirliğin en güzel örneğini de Reyhanlıların gösterdiğini anlatan Lekesiz, ilçe halkının Suriyelilerle de kültürel ve tarihi bağlarının olduğunun altını çizdi.

Suriyelilere geçici olarak yapılan ev sahipliğinin bazı kişileri mutlu etmeyebileceğine ve bu nedenle misafirlerle ev sahiplerini karşı karşıya getirmeye çalışılabileceğine dikkati çeken Lekesiz "Ben olabilir diyorum, siz böyle olarak anlayın" dedi.

Saldırıda bugün itibariyle ölü sayısının 51 olduğunu bildiren Lekesiz, "Bu hain saldırı hemşehrilerimizle ilimizde misafir ettiğimiz Suriyelileri karşı karşıya getirmeyi hedefleyen bir saldırıdır. Bu menfur saldırı, ilimizdeki kardeşlik iklimini hedef almıştır" diye konuştu.

Vali Lekesiz, saldırıyı yapanların misafir edilen Suriyeliler de, muhalifler de olmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

"Bu saldırıyı maalesef yapan, alet olanlar bizim kendi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızdır. Bunlara ilişkin çalışma büyük oranda tamamlandı. 10 tanesi yakalandı. Biraz önce gelen bilgi, sayı 12'ye çıktı. Birincisi konuya ilişkin çalışma kararlı bir şekilde devam etmektedir. Dolayısıyla 'Bunu yapan Suriyeliler, gereken cevabı verelim' gibi sizi ve bizi üzebilecek gelişmelere lütfen meydan vermeyelim. Aman ha ev sahipliğine yakışmayacak tavır ve davranışlardan, bu zamana kadar olduğunu gibi bundan sonra da karşı duralım."
     Vali Lekesiz, daha sonra ilçedeki taziye ziyaretlerine devam etti.
 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER