ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 11:04

Reyhanlı saldırısına muhalefetten sert tepki!

Reyhanlı saldırısına muhalefetten sert tepki!

Reyhanlı'da 43 kişinin ölümüne sebep olan patlamalarla ilgili muhalefetten sert açıklamalar geldi. Liderler saldırıdan hükümeti sorumlu tuttu.


Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen, 43 vatandaşın hayatını kaybettiği patlamalarla ilgili muhalefet liderleri yaptığı açıklamalarla saldırılardan AK Parti'yi sorumlu tuttu. 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin dış politikasının bu tür olaylara sebebiyet verdiğini belirtirken, MHP lideri Devlet Bahçeli ise, Türkiye sınırlarının ciddi bir tehdit altında olduğuna dikkat çekti. 

KILIÇDAROĞLU: "DIŞ POLİTİKA GÖZDEN GEÇİRİLMELİ!"

Patlama ile ilgili olarak hükümetin dış politikada izlediği yolu sorumlu bulan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hain saldırıyı "insanlık dışı" olarak niteledi.

Patlamayı gerçekleştirenleri lanetlediğini ifade eden Kılıçdaroğlu hükümetin dış politikasını gözden geçirmesi gerektiğini savundu.

"SALDIRININ SORUMLUSU HÜKÜMETTİR"

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalardan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu sorumlu tuttu.

Muharrem İnce, memleketi Yalova'da Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

"Şu ana kadar 41 ölü, 100 yaralı var. Hiç sorumlu aramaya gerek yok. Bunun sorumlusu hükümettir. Bunun sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bunun sorumlusu Davutoğlu’dur." diyen İnce, "Hatay barış kentiydi, Hatay'ı savaşın üssü haline getirdiler. Ülkenin sınırları delik deşik olmuş, şu geldiğimiz noktaya bakın Allah aşkına. Şimdi de hükümet yetkilileri utanmadan, bazen yalanlıyorlar, bazen kabul ediyorlar, Amerika’nın kara harekâtına destek vereceklermiş. Sen Amerika’nın kara harekâtına destek vereceğine ülkenin sınırlarını koru. Bir ülkenin sınırları, bir ülkenin namusudur. Ülkenin geldiği noktaya bakın." dedi.

"TÜRKİYE SINIRLARI CİDDİ TEHDİT ALTINDADIR!"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamalara ilişkin, "Tüm gelişmeler göstermiştir ki Türkiye, sınırlarından kaynaklanan çok ciddi bir tehdidin altındadır" görüşünü savundu.

Bahçeli, yazılı açıklamasında, ülkenin, AK Parti ile belirsizliğin, bilinmezliğin ve bunalımın her türüne sahne olduğunu ileri sürerek, kontrolsüz gelişmelerin peşi sıra cereyan ettiğini, özellikle de sınır güvenliğinin alt üst olduğunu iddia etti.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Gerek bölücü terör örgütü militanlarının sözde geri çekilmesi sürecinde yaşanan pespayelikler gerekse de Suriye politikasından kaynaklanan yanlış ve ihmaller sınırlarımızı anlamsızlığa ve şaibelere terk etmiş bulunmaktadır" ifadesini kullandı.

BDP'DEN FAİLER HEMEN BULUNMALI AÇIKLAMASI

BDP Genel Merkezi'nden Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamaya ilişkin yapılan açıklamada, "Düzenlenen bombalı saldırıları kınıyor, hükümeti biran önce bu karanlık olayı aydınlatmaya ve faillerini tespit etmeye çağırıyoruz" denildi.

BDP Genel Merkezi'nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bugün meydana gelen patlamalarda ne yazık ki ilk belirlemelere göre 20 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, çok sayıda yurttaşımız da yaralanmıştır. Öncelikli olarak olayda hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Düzenlenen bombalı saldırıları kınıyor, hükümeti biran önce bu karanlık olayı aydınlatmaya ve faillerini tespit etmeye çağırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER