ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 14:47

Re'Sen Emekliler'den, Hava Kuvvetleri Komutanlığına tepki

ReSen Emeklilerden, Hava Kuvvetleri Komutanlığına tepki


 Re'Sen Emekliler Derneği Genel Başkanı Servet Kahramaner, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan disiplinsizlik gerekçesi ile re'sen emekli edilen mağdurlara bir darbenin de Hava Kuvvetleri Komutanlığı Yardımlaşma Derneği'nden geldiğini söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Kahramaner, Hava Kuvvetleri'nde göreve başlayan subay ve astsubayların zorunlu olarak üye olduğu Hava Kuvvetleri Yardımlaşma Derneği'nin skandal bir karara imza attığını savundu. Kuruluş amacı "Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli olarak görev yapan subay, astsubay, sivil memur ve uzman erbaşlar arasında karşılıklı yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak amacıyla üyelerine; emeklilik, erken ayrılma, maluliyet, eş vefat ve çocuk vefat yardımı, varislerine ise üye vefat ve muhtaç aile yardım yapmak" olan derneğin re'sen emeklilik nedeniyle TSK'dan ilişiği kesilen üyelerin üye aidatlarını geri ödemediğini ve derneğe gelir olarak kaydettiğini dile getiren Kahramaner, ancak yapılan şikayetler üzerine dernek yönetiminin 26 Nisan 2013 tarihli Genel Kurul'da tüzük değişikliğine giderek "Hava Kuvvetleri'nden her ne sebeple olursa olsun ayrılan üyelerine, erken ayrılma ödemesi adı altında ödeme yapacağını" belirttiğini hatırlattı.

Tüzük değişikliği sonrası mağdurların yapmış olduğu müracaatları değerlendiren dernek yönetiminin ise 2003 yılından önce re'sen emekli edilen üyelerine Türk Borçlar Kanunu 146.maddesine göre zaman aşımı süresini gerekçe göstererek ödeme yapılmayacağını ifade ettiğini anlatan Kahramaner, şöyle devam etti: "Ancak 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu 149.maddesinde 'zaman aşımı süresinin alacağın muaccel hale gelmesiyle başlayacağı hüküm altına alınmıştır.' Tüzük değişikliğinden önce derneğe gelir olarak kaydedilen üye aidatları, ancak tüzük değişikliğinden sonra muaccel hale(ödenecek hale) geldiğinden zaman aşımı süresinin de bu tarihten sonra başlayacağı kanunla düzenlenmişken, dernek yönetiminin aksi yönde bir karar vermesi mağdurlardan kesilen bu paraların akıbetinin yolsuzluğa kurban edildiği sorusunu akıllara getirmektedir. Hava Kuvvetlerinden re'sen emekli edilerek özlük hakları ellerinden alınan mağdurların, birikmiş üye aidatlarının yardımlaşma derneği tarafından kanunda yazılı açık hükümlere rağmen ödenmemesi tam bir yolsuzluk ve skandal örneğidir. Buradan Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyor ve suç duyurusunda bulunuyorum. Hava Kuvvetleri Yardımlaşma Derneği'nin yaptığı bu uygulama haksız kazanç ve zimmete para geçirmektir. Sorumluları hakkında derhal işlem yapılmalıdır." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER