ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 21:23

Rektör Prof. Dr. Kocacık: Sivas'ın kalkınmasına katkı sağlayacağız

Rektör Prof. Dr. Kocacık: Sivasın kalkınmasına katkı sağlayacağız


Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, üniversitenin görevi sadece eğitim-öğretim olmadığını belirterek, Sivas'ın kalkınmasına katkı sağlayacaklarını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, düzenlediği basın toplantısında görevde bulunduğu bir yılda yaptığı çalışmalar ve projelerini değerlendirdi.

Öncelikle üniversitenin tercih edilen öncü bir üniversite olmasını istediklerini kaydeden Prof. Dr. Kocacık, "Üniversite sadece eğitim öğretim değil, bulunduğu bölgenin kalkınmasına ve gelişmesine öncülük etmeyi de görev edinmeli diye plan ve projeler yaptık." dedi.

Eğitim öğretim açısından bilgi üreten ve 2023 yılı hedefine ulaşmak için teknoloji üreten ve kullanan bireyler yetiştirmeye çalıştıklarını anlatan Rektör Kocacık, "Ders programlarımızla bu değişiklikleri yapmaya, yönetmelikleri düzenlemeye ve yeni programları da buna göre açmaya çalıştık. Kimseye ayrım yapmadan, farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek, hep birlikte görev yapacak şekilde bir yönetim kadrosu oluşturduk." şeklinde konuştu.

"ÖĞRENCİ SAYIMIZ 47 BİN OLACAK"

2012-2013 eğitim-öğretim yılı itibariyle toplam öğrenci sayısının 40 bin 59 olduğunu belirten Kocacık, bu yıl 5 bin 800 öğrenciyi mezun ettiklerini, yeni açılan program ve kontenjanlarla birlikte 13 bin 500 artış sağlayarak yeni eğitim yılında öğrenci sayısının 47 bin civarında olmasını beklediklerini kaydetti.

Prof. Dr. Faruk Kocacık, üniversitenin çevre ve fiziki şartlarında iyileştirme yapabilmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:
"Bu çerçevede Fadlum Köprüsü yakınlarına bir köprü yapmak ile bazı fakülte ve MYO binaları ile ilgili ek bina yapımları planlanmaktadır. Yeni Kültür Merkezi yapmak için İstanbul’da işi adamlarıyla görüştük. 2 bin kişilik modern bir kültür merkezi yapmak için kolları sıvadık, projesi çizildi, arsanın yerini de ayarladık."

"AKADEMİK KADRODA ARTIŞ SAĞLANDI"

Üniversite olarak akademik ilanlar vererek, yeni kadro verildiğini ve alımlar yapıldığından söz eden Kocacık, "Akademik kadrolarımızda 27 profesör, 36 doçent ve 69 yardımcı doçent kadroları verildi. Dışarıdan da alımlarla birlikte akademik kadroda 33 profesör, 40 doçent ve 102 yardımcı doçent artışı sağlandı. Çeşitli nedenlerle öğretim üyesi kadrosunda değişiklik oldu, bunlardan 6 personel emekli oldu, 5 tanesi ücretsiz izin aldı.20 personel naklen gitti, 7 tanesi istifa etti." ifadesini kullandı.

"YEDİ ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULDU"

        Üniversitede araştırma merkezleri kurarak Sivas’ın gelişimine katkı sınmaya çalıştıklarını anlatan Rektör Kocacık, üniversitenin sadece eğitim öğretim yapmadığını söyleyerek, şunları söyledi: "Cumhuriyet Üniversitesi Sivas Araştırmaları Merkezi (CÜSAM), Cumhuriyet Üniversitesi Sanayi ve Ticaret İşbirliğini Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (CÜSTİGEM), Cumhuriyet Üniversitesi Tarım ve Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi (CÜTHAM), Cumhuriyet Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi (PDR- MER), Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi, Yüksek İrtifa ve Spor Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Cumhuriyet Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sivas ve ilçelerinin gelişmesi için çalışmalar yapacak."

        Kızılırmak Projesi'ni tek başlarına olsalar da yapacaklarını çeşitli projeleri incelediklerini bildiren Kocacık, öğrencilerle ilgili bir çok düzenleme yaptıklarını dile getirdi. Kocacık, "150 öğrenciye vakıf kanalıyla burs verdik. Bu yıl 250 öğrenciye vereceğiz. Bize gelen çiçekleri 37 bin TL’ye satarak öğrencilere burs olarak verdik. Katılımcı yönetim anlayışımızın bir uzantısı olarak öğrenci konseyi başkanının senato toplantılarına katılmasını sağladık. Barınma problemini çözmek amacıyla yeni yurtların yapılmasını hedefliyoruz. Ulaşım sorunu içinde Belediye yetkilileri ile toplantılar yapıyoruz, raylı sistem içinde görüşmelerimiz sürüyor." ifadelerine yer verdi.

"HASTANEYE EK BİNA YAPACAĞIZ"

        Araştırma ve Uygulama Hastanesi'yle ilgili olarak yapılan yeni düzenlemelerden de bahseden Kocacık, "Polikliniklerde avuç içi okuma sistemine geçilmesi için tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Yanık Ünitesi cuma günü hasta almaya başlayacak. Röntgen ve MR çekimlerinde dijital veri uygulamasına başlandı. Anestezi yoğun bakım başta olmak üzere, Genel Cerrahi ve Yanık Merkezi’nin yoğun bakım yatak eksikliği giderildi. 5 tane ameliyathane Klas A1 sınıfına uygun olarak yenilenecek. Kornea Bankası kurulması için çalışmalar sürüyor. Başbakanlık'tan 600 hemşire, sağlık personeli için kadro talep ettik, ilk etapta 95 hemşire kadrosu verildi. Tıp Fakültesi olarak tıp eğitimi akreditasyonu çalışmaları kapsamında akreditasyon alındı. Hastane binası yapmaya izin verilmediği için bunun yerine mevcut binanın yanına 3 ek bina yaparak geçici bir çözüm sunmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER