ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 21:21

Rektör İnanç’tan 28 Şubat mağduru öğretmenlere destek

Rektör İnançtan 28 Şubat mağduru öğretmenlere destek


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, 28 Şubat döneminde başörtülü oldukları için meslekten ihraç edilen öğretmenlere yeniden öğretmenlik yolunun açılmasını olumlu bulduğunu söyledi. İnanç, "Verilen bu haklar, ulufe veya bir lütuf değil; bu analarının sütü gibi hakları ve bu hakların iadesidir." dedi.

28 Şubat döneminde haksız bir şekilde meslekten ihraç edilen yüzlerce öğretmen için göreve dönüş yolu açıldı. Bu karara Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç da destek verdi. Rektör İnanç, bunun bir ulufe veya lütuf olmadığını belirterek, hakların iadesi olarak tanımladı. Rektör İnanç, "Bu ülkede yaşayan insanların yüzde 90'ından fazlası Müslüman'dır. Doğal olarak İslam dininin gereklerini yerine getirme hakları var. Bu tür taleplerin makul karşılanması ve gerekli ortamların sağlanması gerekiyor. Bu bağlamda geçmişte Türkiye çok kötü tecrübeler yaşadı. Bunlardan birisi de 28 Şubat süreciydi. 28 Şubat sürecinin en büyük mağdurları ise halkın yoğun bir kesimini oluşturan Müslümanlar oldu. Bunlar içerisinde de başta üniversite okuyan kızlarımız olmak üzere başörtülü bayanlarımız oldu. Bunların çoğu yurt dışına sürgüne gönderildi. Yurt dışında okumak zorunda kaldılar, kimileri de öğretmenlerimiz gibi işlerinden edildiler." dedi.

O dönemlerde 28 Şubat'ın etkilerinin bin yıl süreceğinin vurgulandığını hatırlatan Rektör İnanç, "Sonuç itibariyle 28 Şubat'ın bin yıl sürmeden sonlandırılmasının mutluluğunu yaşıyoruz hep birlikte. Süreç bitti, ancak devletin bu sürecin mağdurlarına karşı sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor. Toplumun çoğunun mağdur olduğu bir sürecin sona ermesiyle birlikte devletin bu mağduriyeti gidermek için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekmektedir. İşte devlet de böyle yaptı. Sorunlarına el uzatmaya çalıştı, gerektiği yerde özür de diledi ve onların mağduriyetlerini de giderdi." değerlendirmesinde bulundu.

Üniversitelerde başörtülü öğrencilerin rahatlıkla derslere girebildiğini ve bunun kimseye bir zarar vermediğini dile getiren İnanç, sözlerine şöyle devam etti: "Şimdi üniversitelerimizde öğrencilerimiz başörtüleri ile rahatlıkta derslerine girebiliyorlar. Üniversitelerimizin kütüklerine okul birincisi olarak rahatlıkla isimlerini kazıyabiliyorlar. Ama görüyorsunuz ki bunların olması ile Türkiye parçalanmıyor, dağılmıyor. İşte bugün Milli Eğitim Bakanlığımız haklı olarak 28 Şubat sürecinde mağdur edilen öğretmenlerin yeniden görev almalarını sağlamaya çalışıyor. Bu olayın birinci aşamasıdır. İkinci aşaması ise gerekirse o günden bugüne kadar mağduriyetleri neyse gidermelidirler. Bundan daha doğal bir şey olamaz. İnsan hakkı ihlali insan hakkı ihlalidir. Gerek Türkiye'deki mahkemeler, gerekse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine vermiş olduğu kararlarda ülkemiz tamamının tazminatını ödemiştir." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER