ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 00:41

"Rejimi zayıflatmak hedefleniyorsa şüpheye düşebiriliz"


Libya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Muhammed Abdulaziz, Arap Birliği'ne, attığı adımlar konusunda herhangi bir taraftan "baskı ve dayatmanın" söz konusu olmadığını söyledi.
Resmi temaslar çerçevesinde gittiği Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlediği basın toplantısında Abdulaziz, "Arap Birliği'nin, şu anda uluslararası bir kriz halini alan Suriye konusundaki tutumu başından beri netti. Birliğe, attığı adımlarda herhangi bir taraftan baskı yapıldığını zannetmiyorum. Eğer baskı olsaydı tutumu daha farklı olabilirdi" dedi.
Abdulaziz, Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından açıklanan sonuç bildirgesine atıfla, "Kararda bilgelik ve siyasi anlamda şartların olgunlaşmasını beklemek var. Karar, kimyasal silah kullanımını kim gerçekleştirmiş olursa olsun sert bir dille kınamıştır" diye konuştu.

"Rejimi zayıflatmak hedefleniyorsa şüpheye düşebiriliz"

"Kimyasal silahın Suriye rejimi tarafından kullanıldığına yönelik veriler var" diyen Abdulaziz, sadece verilerle hareket edilemeyeceğini, bağımsız bir komite tarafından olayın daha detaylı bir şekilde soruşturulması gerektiğini savundu.
Abdulaziz, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) kendilerine daha net deliller sunulmasını talep ettiklerini de dile getirdi.
Suriye'ye askeri müdahale konusuna da değinen Abdulaziz, "Askeri operasyonun amacı nedir? Amaç, eğer Esed rejiminden kurtulmaksa bu zaten başından beri herkesin hemfikir olduğu bir konu. Ama askeri operasyon ile rejimi zayıflatmak hedefleniyorsa burada şüpheye düşebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER