ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 11:22

Rehineler için kritik saatler...

Rehineler için kritik saatler...

PKK tarafından kaçırılan kamu görevlileri aylar sonra ailelerine kavuşuyor.


8 kişiyi teslim almak için oluşturulan BDP heyeti dün Erbil'e geldi. Rehinelerin bugün Zaho ile Duhok arasında PKK'nın kamplarının bulunduğu bir bölgede heyete teslim edilmesi bekleniyor. Aileler, Habur Sınır Kapısı'na geldi.

PKK'nın farklı tarihlerde kaçırdığı kamu görevlileri ve askerleri teslim almak için BDP Hakkâri Milletvekili Adil Kurt, BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ile Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban'dan oluşan 6 kişilik heyet, dün sabah Habur Sınır Kapısı'ndan Kuzey Irak'a geçti.

HEYET GÖRÜŞÜYOR

PKK' nın elindeki kamu görevlilerini teslim almak için Irak ' a giden heyet, Zaho Vadisi Amediye yakınlarında PKK' lılarla görüşme yaptıktan sonra 8 kamu görevlisinin bulunduğu alana gitti. Ve burada görüşmeler sürüyor.

İÇİŞLERİ PROPAGANDAYA KARŞI ÖNLEMİ ALDI

İçişleri Bakanı Muammer Güler, terör örgütü PKK'nın elindeki kamu görevlilerinin teslim alınmasıyla ilgili yapılan hazırlıklara ilişkin açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Güler, PKK'nın elindeki kamu görevlilerinin ailelerine sağ salim teslim edilmesi arzusunda olduklarını dile getirerek propaganda malzemesi yapılmaması için hazırlıklık yaptıklarını söyledi.

Bakan Güler, Habur Kapısı'ndaki bombalı saldırıda faillerin yakalanmasıyla ilgili yurt dışında operasyon yapılmadığını söyledi. Güler yapılan takipler neticesinde gözaltıların gerçekleştini anlattı.

8 kamu görevlisinin Kuzey Irak bölgesine teslim edileceğini anlatan Güler, daha sonra görevlilerin Habur kapısından Türkiye'ye giriş yapacağını ve havaalanında aileleri ile buluşturacaklarını söyledi.

Güler, bir müsteşar yardımcısının kamu görevlilerinin alınmasında görev aldığını anlattı.

''BUGÜN ÖĞLE SAATLERİNDE TESLiM EDiLMELERİNİ BEKLİYORUZ''

Güler, terör örgütü PKK'nın kaçırdığı kamu görevlilerinin serbest bırakılması için başlatılan girişimlerle ilgili soru üzerine, bugün öğle saatlerinde, Kuzey Irak yönetimi yetkililerinin, Halil İbrahim Kapısı'nda, Türk yetkililerine kamu görevlilerini teslim etmesini beklediklerini söyledi.

Günlerden beri yaptıkları görüşmelerde bugünkü harekat tarzını da tespit ettiklerini bildiren Güler, şöyle konuştu:

''Nasıl alınacak, hangi şartlarda alınacak, bunların hepsini belirledik. Herhangi bir sıkıtının olmayacağını umuyorum. Dün itibarıyla 30'a yakın kaçırılan kamu görevlilerinin akrabalarını orada misafir ettik. Kuzey Irak'taki yönetimden kendilerini teslim aldıktan sonra kimlik ve adres tespiti, sağlık kontrolü yapacağız.''

Güler, kaçırılan kamu görevlilerinin, aileleriyle Habur Mülki İdare binasında buluşturulacağını, daha sonra en yakın havalimanına intikallerinin sağlanacağını bildirdi.

Bu konuda herhangi bir propaganda ve şova yönelik hareketin olmaması bakımından gerekli önlemlerin de alındığını dile getiren Güler, ''Bu konuda sorumluluk içinde davranacaklarını umuyoruz'' dedi.

Güler, bir başka soru üzerine basına gerekli görüntülerin servis edileceğini kaydetti.

TUNCEL GİDEMEDİ

Heyette olduğu açıklanan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, yurtdışı yasağı olduğu gerekçesiyle son anda heyetten çıkarıldı. Tuncel, "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla geçen yıl İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 8 yıl 9 ay hapis cezası almış, mahkeme Tuncel hakkında verilen cezanın infazından sonra denetimli serbestlik uygulanmasına karar vermiş ve yurtdışı çıkış yasağı getirmişti.

ZAHO'DA KARŞILANDI

Heyeti, Zaho'da BDP Erbil Temsilcisi Cemal Coşkun, ve Kuzey Iraklı yetkililer karşıladı. Heyetin yol güvenliği ise Kuzey Irak yönetimi tarafından sağlandı. Öğle saatlerinde BDP Erbil Temsilciliği'ne ulaşan heyet burada basın toplantısı düzenledi.

'JEST SIRASI TÜRKİYE'DE'

BDP Erbil Temsilcisi Coşkun, Kuzey Irak Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin kendilerini arayarak heyete katılıp katkı sunmak istediklerini söylediğini aktardı. Coşkun, "Yarın (bugün) umarız bu sorun çözülür. Heyetimizle birlikte hükümeti temsilen de yetkililer heyetimizle birlikte olacaktır. Bu jest karşısında Türkiye'nin gerçek anlamda barış ve demokrasisini isteyen güçler de bunu bir jest olarak görüp barış sürecini hızlandıracak adımlar atarlar. Umarım bir sorun, aksilik çıkmaz" dedi.

Kaçırılan kamu görevlileri ve onları teslim alacak heyetin geçiş yapması beklenen Habur Sınır Kapısı'nda hazırlıklar sürüyor.

 Değişik tarihlerde Diyarbakır, Van, Muş, Bingöl ve Şırnak'ta terör örgütü PKK tarafından kaçırılan 8 kamu görevlisini almak üzere Irak'ın kuzeyinde bulunan heyetin geçiş yapacağı Habur Gümrük Sahası'na, çevik kuvvet ve özel harekat personeli taşıyan minibüsler ile 9 akrep ve 3 TOMA aracı giriş yaptı.

Sabahın erken saatlerinde de 2 askeri helikopterin Hac Konaklama Tesisleri'ne indiği gözlendi. Güvenlik güçlerinin gümrük sahası çevresine konuşlandırıldığı görüldü.

Habur'daki çalışmaları organize eden Müsteşar Yardımcısı Ahmet Hamdi Nayır, Şırnak Vali Vekili Deniz Zeyrek ile Habur Mülki İdare Amiri Turgay İlhan'ın Habur İdare binasında toplantı halinde oldukları öğrenildi.

Bu arada, dünden bu yana Silopi'de misafir edilen kaçırılan 8 kamu görevlisinin aileleri, ilçede tutulmaya devam ediliyor. Ailelerin, gün içerisinde Habur Sınır Kapısı'na getirilmesi bekleniyor.

Öte yandan iki günden bu yana bölgede görev yapan çok sayıda basın kuruluşu da hazırlıklarını sürdürüyor. Basın mensupları, sınır kapısı girişine kurdukları canlı yayın araçlarıyla gelişmeleri izleyicileriyle paylaşıyor.

AİLELER HABUR'A GELDİ

PKK tarafından kaçırılan kamu görevlilerinin aileleri, Habur Sınır Kapısı'na geldi. Ailelerin Silopi'de konaklamaları ihtimaline karşılık İlçe Emniyet Müdürlüğü'nce Silopi Öğretmenevi'nde 40 kişilik yer ayrıldığı öğrenildi. Güvenlik görevlileri de sınır kapısında yoğun önlem aldı.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER