ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 21:46

Rehberler, cami ziyaretinde turistlere giydirilecek hatıra elbiseleri bekliyor

Rehberler, cami ziyaretinde turistlere giydirilecek hatıra elbiseleri bekliyor


Turist rehberleri, turistlere cami ziyaretlerinde Türkiye hatırası olarak giydirilecek tek kullanımlık özel elbiseleri önümüzdeki yıl cami avlularında görmek istediklerini belirtiyor.

İnanç turizmi kapsamında yurt genelinde turistlere tarihi camileri gezdiren rehberler, cami avlusunda sandıkta muhafaza edilen ve uzun süre yıkanmayan eşarp ve etekler yerine Diyanet İşleri Başkanlığı'nın (DİB) tek giyimlik hatıra elbise uygulamasının bir an önce uygulamaya geçmesini bekliyor. Rus Mobaly Turizm Seyahat Acentesi Sahibi Andrey Baranov, yaptığı açıklamada, her yıl inanç turu kapsamında başta Sultanahmet Camii olmak üzere 9 bin Rus turiste camileri gezdirdiklerini söyledi. Bayan turistlerin camilere girişte giydiği etek ve eşarpların düzenli yıkanmadığını iddia eden Baranov, uzun süre yıkanmayan ve yıpranmış etek ve eşarpları turistlerin genelde giymeye yanaşmadığını kaydetti. Baranov, "Cami avlusunda sandık içinde bekleyen etek ve eşarpları turistler kullanmak istemiyor. Cami girişinde bayan ve erkek turistlere yönelik elbise olmalı. Cami girişinde galoş uygulaması yapılmasını istiyoruz. Turist bilmediği için çıplak ayakla camiye girmek istiyor. Camilere girişte maliyeti ucuz tek kullanımlık ve hatıra kalacak giysilerin olmasını istiyoruz. Diyanet tek kullanımlık elbise giyilmesinde bu sene uygulamaya geçecekti, geçmedi. Turistler, yıpranmış ve sürekli kullanılan eşarpları başlarına bağlamak istemiyor." diye konuştu.

İnanç turu kapsamında her yıl 3 bin Slovakyalı ve Çek Cumhuriyeti'nde turisti Türkiye'ye getirdiklerini belirten inanç turizmi uzmanı Dr. Alexandra Blahova, Diyanet'in turistler için hazırladığı cami ziyareti elbiselerini dört gözle beklediklerini söyledi. Bazı camilerde turist ziyaretlerinde erkek turistlere gülünç de olsa etek giydirmek zorunda olduklarını belirten Blahova, Slovakyalı ve Çek Cumhuriyeti vatandaşı turistlerin sürekli kullanılan elbiseleri kullanmak istemediği için cami ziyaretine gelmediklerini kaydetti. Blahova, "Özellikle Slovakyalı turistler başkalarının kullandığı elbiseleri kullanmak istemiyor. Onun için cami ziyaretlerinde tek kullanımlık giysilerin hazırlanmasından yanayız." diye belirtti.

İnanç turizmi uzmanı Olga İbrahimov, cami önünde bulunan etek ve eşarplar sürekli yıkanmadığı için bazı turistlerin eşarpları başına bağlamak istemediğini söyledi. İbrahimov, tek kullanımlık elbise uygulamasının turistler için daha iyi olacağını kaydetti.

DE&HA Turizm Seyahat Acentesi turist rehberi Halil Güleç ise cami ziyaretinde turist ziyaretlerinde turistlerin giydiği giysi ve eşarpların düzenli bir şekilde yıkanması gerektiğini söyledi. Turistlerin cami ziyaretlerinde giyecekleri elbiselerin temiz olmasının önemli olduğunu belirten Güleç, turistlerin cami ziyaretlerine özel önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

Turistler, Antalya bölgesinde Muratpaşa, Alaaddin Keykubat, Ömer Paşa, Sultan Korkut Cami, Külliye Cami, Selçuklu Cami, Yivli Minare, Balbey Cami Tekeli Mehmet Paşa Cami, Side Fatih Sultan Cami ve Selimiye Camii'ni ziyaret ediyor.

Turistlere yönelik elbiselerin hazırlık çalışmalarının sürdüğünü, tamamlanınca yurt genelindeki 250 cami rehberine teslim edileceği belirten Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, giysilerin erkek ve bayan turistler için ayrı ayrı tasarlandığını söyledi. Özafşar, elbiselerin turistik yörelerde cami ziyaretinin yoğun olduğu bölgelere verileceğini kaydetti. Özafşar, "Turist ziyaretleri için hazırlanan elbiseler turistler için günün en güzel hatırası olacak. Turistlerin cami ziyaretinde giydiği elbiseleri yabancı konuklarımıza hediye olarak vereceğiz. Giysilerin hazırlık çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar bitince turistlerin yoğun ziyaret ettiği camilere vereceğiz." açıklamasını yaptı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER