ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 11:25

Rehberden sınav heyecanını yenme tüyoları

Rehberden sınav heyecanını yenme tüyoları


Sınav heyecanını yenme yöntemleri ile ilgili ardı ardına uyarılar geliyor. Zambak Yayınları PDR Uzmanı Mahmut Sarıgül, sınav heyecanının azının normal, fazlasının zarar olduğunu vurguladı. Mahmut Sarıgül, şunları ifade etti:

“Özellikle de büyük önem arz eden sınavlar söz konusu olunca gerek öğrencinin performansından dolayı kendi kendine gerekse etrafındaki kişilerin etki ve beklentilerinden dolayı yaşanan bir heyecan kaçınılmaz olabiliyor. Heyecanın ve kaygının nedeni, nasıl beslendiği, nelerden etkilendiği, etkilenme şiddeti vesaire bilindiği takdirde bununla mücadele etme ve bu duyguyu normale getirme daha kolay olacaktır.”

Sarıgül, sınavlara bakış açısının süreci zorlaştırma veya kolaylaştırma için önem taşıdığını belirtti. Sarıgül, şöyle devam etti:

“Sınava, bir tehdit unsuru gibi yaklaşılırsa, kişinin kendini savunmaya çeker. Oysa sınavları tehdit gibi değil, ideal okula, puana, mesleğe doğru götüren bir araç olarak görmek gerekir. Bu sayede sınav artık bir basamak, sizi daha yükseğe çıkartan bir dost haline gelir. Enerjiniz artacak, gerginlik azalacak, daha rahat bir hazırlık süreci ve sınav anı yaşanacaktır. Kendinize bu konuda güveniniz artacaktır. Kendine güven konusunda eksikliklerimiz varsa bunu aşmanın yolu gelinen noktayı iyi bilmek, kalan süreyi iyi planlamak, eksikliklerimizden çok artılarımıza yoğunlaşmak, öğrenme konusunda ısrarcı, kararlı olmak ve başaracağımıza inancımızı sağlam tutarak fedakarca çalışmaktır.”

Sınav sürecinde zihni olumlu sözcüklerle, olumlu düşüncelerle çok daha fazla meşgul etmeye çalışmak gerektiğine işaret eden Sarıgül, şu önerilerde bulundu:

“Zihinde, bilinçaltında bir düşünceye ne kadar çok değer verilirse yaşantıda onunla karşılaşma ihtimali çok yüksektir. Tabii ki bu düşünce iki yönlüdür. Olumlu ve olumsuz düşünceler. Bu tür düşünceler bir anda etkisini göstermez. Ben sınavlara girecek öğrencilere, bu süreçte zihinlerini, ders çalışma çabalarının yanında şu cümlelerle meşgul etmelerini tavsiye ederim. Yapacağıma inanıyorum, kendim için, geleceğim için çalışmak zorundayım, kendimi yarınlara hazırlamak zorundayım, her gün üzerime düşen görevleri yapıyorum, başaracağıma inanıyorum, her gün yeni şeyler öğreniyor, geleceğe güvenle bakıyorum gibi telkinler stresini azaltmaya yardımcı olacaktır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER