ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 15:48

"Raylı Sistemler Mükemmeliyet Merkezi Projesi"


Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Naci Gündoğan, Raylı Sistemler Mükemmeliyet Merkezi Projesi'ne ilişkin, "Yapacağımız tesis, 400 kilometre hızla gidecek treni test edecek. Şu anda ufkumuz, 2023'e endeksli. Anadolu Üniversitesi, cumhuriyetimizin 100'üncü yılında nerede olmalı, şehre ve ülkeye hangi katkıları sunmalı? Bu hedefteyiz" dedi.
Rektör Gündoğan, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca ve yönetim kurulu üyelerinin ziyaretinde yaptığı konuşmada, AÜ'nün, yaklaşık 2 milyon mezunu ve 2 milyon öğrencisiyle büyük bir kurum olduğunu söyledi.
Uluslararasılaşma anlamında ciddi adımlar atıklarını ifade eden Gündoğan, "Şu anda Balkanlar'da çok ciddi varlığımız var. Bürolarımız aracılığıyla Balkanlar'daki Türklere de hizmet veriyoruz. Zaten temel amacımız, Türkçe konuşulan tüm coğrafyalara ulaşmak" diye konuştu.
Gündoğan, fazla proje yerine uygulanabilir birkaç proje üretmek istediğini vurguladı.
Daha önceki dönemde planlanan "Raylı Sistemler Mükemmeliyet Merkezi" projesinin çok önemli olduğunu dile getiren Gündoğan, şunları kaydetti:
"Bu, Eskişehir'i uçuracak proje. 10 yıl içerisinde tamamen bitmiş olacak. Şehre yaklaşık 1 milyar liralık yatırım gelmiş olacak. Eskişehir'in ekonomik, kültürel, sosyal hayatına, istihdamına çok ciddi katkısı olacak. Burada çok önemli merkezler de kurulacak."
Alpu ilçesindeki 700 dönümlük yere kurulacak merkezle ilgili "mera arazisi" sorununun giderildiğini bildiren Gündoğan, projenin, kaynağının kendileri tarafından ayrıldığı için Eskişehir'den başka bir kente gitmesinin söz konusu olmadığını aktardı.
Gündoğan, merkezde, demiryolu araçlarının testinin yapılabilmesi için üç ray hattı olacağını anlatarak, şöyle devam etti:
"Yapacağımız tesis, 400 kilometre hızla gidecek treni test edecek. 400 kilometre hız yapacak trenin ray hattının, en az 45 kilometre olması gerekiyormuş, 45 kilometrelik arazide istimlak yapılması lazım. Şu anda ufkumuz, 2023'e endeksli. Anadolu Üniversitesi, cumhuriyetimizin 100'üncü yılında nerede olmalı, şehre ve ülkeye hangi katkıları sunmalı? Bu hedefteyiz."
Karaca ise çalışmalarında başarı dilediği Gündoğan'dan, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti ile AÜ'nün proje geliştirmesini istedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER