ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 15:32

Ramazan'da asırlık tatlar ve sanatlar Sultanahmet'te


 İstanbulluların ve birçok turistin Ramazan ayında yoğun ilgi gösterdiği tarihi Sultanahmet Meydanı’na yeni bir konsept kazandırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ramazan etkinliği ile asırlık tatlar ve sanatlar turistlere ve İstanbullulara sunulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Sultanahmet Meydanı'nda Ramazan ayı boyunca, İstanbul’la özdeşleşen firmaların ürünlerinin sunumlarını gerçekleştireceği ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımının yapılacağı etkinlikler halkla bütünleşecek. Çarşıyı ziyarete gelen İstanbullular lokumdan helvaya, kahveden yoğurda kadar özü İstanbul’a ait olan tatların tarihi ve üretimi hakkında bilgi sahibi olacak.

SAHNE ETKİNLİKLERİ FESHANE VE BEYAZIT’TA

Ramazan etkinlikleri Feshane bahçesinde ve Beyazıt Meydanı’nda müzik, eğlence, şiir ve konserlerle İstanbul halkıyla buluşacak. Ramazan ayında halka konser verecek isimler ise şöyle: Ahmet Özhan, Orhan Hakalmaz, Uğur Işılak, Esat Kabaklı, Erkan Mutlu, Mustafa Demirci ve Bedirhan Gökçe’nin de aralarında bulunduğu sanatçıların konserlerinin yanı sıra şiir dinletileri de Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda olacak.

TÜRKİYE KİTAP VE KÜLTÜR FUARI BEYAZIT’TA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Beyazıt Meydanı’nda açılacak. 32. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında ilki 2011 yılında yapılan Ramazan Sohbetleri de bir kez daha Beyazıt Meydanı’nda İstanbulluları ağırlayacak. Ramazan’ın ilk günü başlayacak olan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Kadir Gecesi’ne kadar 26 yazarın katılımı ile gerçekleştirilecek.

GÜNDE 20 BİN KİŞİYE İFTAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl 20 bin kişiye verileniftar hizmeti, bu Ramazan ayında da İstanbul’un farklı meydanlarında kurulan iftar sofralarında devam edecek.

Açıklamada, sokaklarda kurulacak iftar sofralarıyla, bölge halkının birbirleriyle dayanışma ve beraberliklerinin arttırılması, örf ve adetlerin unutulmaması, ihtiyaç sahibi aileler ve gönüllüleri sokak sofralarında buluşturarak unutulmaz Ramazan hatıraları bırakılmasının amaçlandığı belirtildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER