ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:51

Ramazan süresince Samsun’da kesintisiz Kur’an-ı Kerim okunacak

Ramazan süresince Samsunda kesintisiz Kuran-ı Kerim okunacak


 Onbir ayın sultanı Ramazan’a sayılı günler kalırken, Samsun İl Müftülüğü hazırlıklarını sürdürüyor. İl ve ilçelerdeki programlarla ilgili çalışma yapan müftülük, Topkapı Sarayı’ndaki Kutsal Emanetler Müzesi’ndeki gibi 24 saat kesintisiz Kur’an-ı Kerim okutacak. Bu uygulamanın Ramazan’da Türkiye’de ilk olacağını ifade eden Samsun İl Müftüsü Yard. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, ilçelerdeki sohbet programlarıyla da vatandaşların bilgilendirileceğini kaydetti.

Yaklaşan Ramazan ayı ile ilgili hazırlıkları Cihan’a anlatan Samsun İl Müftüsü Yard. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, mübarek ay boyunca çok sayıda farklılığa imza atacaklarını söyledi. İlçelerde meydana gelen programları düzenleyeceklerini ifade eden Müftü, Yard. Doç. Dr. Öztürk, “Her ilçeyi dolaşacağız. Samsun’un en iyi okuyucularından 1 imam, 1 müezzinle gidip ben de vaaz edeceğim. Bazı ilçelerdeki camilerin bahçelerinde veya geniş alanlarda geniş Kur’an-ı Kerim ziyafetleri adıyla programlar düzenleyeceğiz. Televizyon programlarımızla halkımıza bilgiler vereceğiz. Sohbet ve kahvehane programlarımız olacak. Teravihe gelmeyip kahvehanede oturan insanlarımıza gidip sohbetler yapacağız.“ dedi.

Müftü Öztürk, 24 saat kesintisiz mukabele okutacaklarına işaret ederek, “Türkiye’de ilk defa bir şey yapacağız. Büyük Cami’de 24 saat Kur’an-ı Kerim yani mukabele okunacak. Normal imamlar okuyacak, hatimle namazın ardından Kur'an kurslarında hafız olan talebeler başlayacak. Gece gündüz durmadan okunacak. Topkapı Sarayı’ndaki kutsal emanetler müzesinde olduğu gibi aynısını Samsun’da yapacağız. Ramazan ayında insanlarımız ne zaman gelip mukabele dinlemek isterse gelebilir. Ayrıca, 7-8 camide de hatimli teravih namazları kılınacak.” bilgisini verdi.

Camilerdeki imam boşluğunun kapatılacağını da belirten Öztürk, “Her camide imam var. Bazılarında atamalarında gecikmeler olduğu için ilk gün olmayabilir ama hemen doldurulacak. Merkezi sistemi kaldırdık. Daha geri dönüşümüz yok. Cemaati kalabalık camilerde vaaz olacak. Diğerlerinde imamların kendileri vaaz edecek. Bize müracaat edip şartları tutanlara da görev veriyoruz. Ayrım yok bizde. Vaaz edecek her vatandaşa Diyanet'in şartları uyuyorsa görev veririz.” şeklinde konuştu.

"RAMAZAN FESTİVALE DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ"

Ramazan ayının hakkıyla eda edilmesi ve her anın en iyi şekilde değerlendirilmesi tavsiyesinde bulunan İl Müftüsü Yard. Doç. Dr. Öztürk, “Ramazan’da iftarları lüks otellerde birbirlerini ağırlama şeklinde yapmamak lazım. İftarları, mahalle aralarında fakir ailelerin olduğu yerlerde yapmak lazım. Zengin ailelerin olduğu iftarlarda bereket yoktur. Çünkü iftarlar fakirler içindir. Lüks yerde fakirlere iftar veriliyorsa tamam ama yoksa herkes birbirini çağırıyorsa olmaz. Fakirler, yetimler, kimsesizler sevindirilmeli. Çocuk yuvaları, huzur evleri ziyaret edilmeli. Aile ziyaret edilmeli, yetimler aranıp bulunmalı sevindirilmeli, evi barkı olmayan insanlarımıza destek olunmalı. Ağırlık fakirlere verilmeli. Yardım kumanyaları şimdiden dağılmalı. Her şeyi Ramazan’ın başında yapmak lazım. Zenginlerin fakirleri gözettiği bir Ramazan olmalı.“ ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER