ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 15:44

Ramazan sofralarında bitki çayı sindirimi kolaylaştırıyor

Ramazan sofralarında bitki çayı sindirimi kolaylaştırıyor


Medical Park Elazığ Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Özlem Çakın, "Ramazan sofralarında çay, kahve yerine sizi rahatlatıp dinlendirecek ve sindiriminize yardımcı olacak bitki çaylarını tercih edin. Ramazan döneminde kuşburnu tüketimi, açlıkla zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Güçlü bir antioksidan olan böğürtlen meyvesi, çay halindeyken de antioksidan özellik taşır,” dedi.

Uzm. Dr. Çakın,yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Çay, sofralarımızda sudan bile daha çok tüketilen bir içecektir. Elbette en çok tüketilen siyah çaydır fakat birçok bitki çayı Ramazan boyunca sizi soğuk algınlıklarından, hazımsızlık problemlerinden ve daha birçok sağlık sorunundan koruyucu etki gösterecektir. Bitki çayları, günümüzde birçok rahatsızlığın akut tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu çayların içindeki etken maddelerin birçoğu uçucudur ve buna bağlı olarak bu çaylardan yararlı etkileri alabilmeniz, tüketim şeklinize bağlıdır."

Çayların nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi veren Çakın, "Poşet halinde marketlerden temin edebileceğiniz bitki çayları, genellikle 3–5 dakika süreyle bekletilir ve ardından tüketilir. Aktarlardan alınan ve demleme usulü kullanılan bitki çayları ise demlikte ilk buharını verdikten hemen sonra tüketilmelidir, çünkü bahsettiğimiz etken maddelerin büyük kısmı uçucudur. Uçucu olan etken maddelerden yararlanabilmek için uzun süre bekletmeden tüketmek doğru alım şeklidir.” dedi. Özlem Çakın kuşburnu, papatya, yeşil çay, adaçayı gibi bitkilerin çok faydalı olduğunu kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER