ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 18:27

Ramazan öncesi vatandaşa tatlı uyarısı


 Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, Ramazan ayı ile birlikte sayıları artan tatlı ve benzeri gıda satış yerlerine vatandaşların itibar etmemeleri konusunda uyardı.

Hayrettin Köse, önümüzdeki hafta on bir ayın sultanı Mübarek Ramazan’a girileceğini belirterek, “Ramazan ayında artan tatlı talebini karşılamak üzere açılan merdiven altı üreticilere karşı vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Vatandaşlarımızın sağlıklarını ön planda tutarak, bilmediği yerlerden, merdiven altında üretilen sağlıksız gıda alışverişi yapmamalarını, tanıdıkları esnaftan alışveriş yapmaları ve bilinen ürünleri tercih etmelerini istiyoruz.” dedi.

Haksız kazanca karşı olduklarını ifade eden Köse, tatlı piyasasında talebin yoğunluğuna bağlı olarak sağlıksız şartlarda bir binanın bodrum katında veya bir mahallede tuttuğu dükkânda, sağlıksız ve kayıtsız üretilen tatlıların milleti zehirlediğini ifade etti. Köse, şöyle dedi: "Vatandaşlarımızı, sonradan çok daha büyük bedeller ödemeden, tatlı tüketimi konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz. İçeriği belli olmayan ve fiyat olarak normalin çok altında satılan tatlılar alınmamalıdır. Satılan ürünlerin hijyenik bakımdan ve fiyat yönüyle kontrol edilerek Tarım İl Müdürlüğü, il ve ilçe zabıta müdürlükleri tarafından denetimler periyodik olarak yapılmaktadır. Denetim sırasında satış yapanların esnaf oda kayıtları mutlaka aranmalıdır. Böylelikle kirasını, vergisini veren küçük esnaf ve sanatkârın da haksız rekabetten zarar görmesi engellenmiş olacaktır.”

Köse, sıcak yaz günlerinde ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyveli tatlılar tercih edilmesi konusunda tavsiyelerde bulunarak, “Sütlü tatlılardan dondurma özellikle çocukların severek tükettiği bir yiyecektir. Kalsiyum ve mineral yönünden zengin olduğu için çocuklarımıza günde bir bardak süt yerine bir top sade dondurma yedirirsek de aynı besin değerini almış olacaktır. Türk tipi dondurma süt, salep, şeker ve meyvelerden üretilen gıda maddesidir. Hazır olanların içine katkı maddesi, dayanıklılığı artıran madde konuluyor. Bu nedenle hazır paketli dondurmalar, dondurma değil, buz kremdir. Katkı maddesi içermesinden dolayı ileride çok büyük sağlık problemlerine yol açabilir. Özellikle de şeker yerine kullanılan yapay tatlandırıcılar diyabete varabilecek hastalıklara sebebiyet vermektedir. Vatandaşlarımızın bildikleri ve tanıdıkları pastanelerden alış veriş yapmalarını, günlük olarak üretilip satılan dondurmaları tüketmelerini diliyoruz.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER