ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 14:37

Ramazan mukabelesi ve yaz kursları Kur'an satışlarına tavan yaptırıyor


Kur’an ayı olan Ramazan’da manevi iklime doğru yolculuk etmek isteyenlerin, hem okumak hem sevdiklerine hediye etmek için Kur’an-ı Kerim alması satışları artırdı.

“Ramazan, Kur’an’la buluşma ayıdır. Ramazan ayını diğer aylardan farklı kılan ve onu Kur’an’da anılmaya değer kılan Kur’an’ın o ayda indirilmesidir.” diyen Selamet Kitap Kırtasiye sahibi Mustafa Öztürk, bu nedenle 11 ayın sultanı Ramazan’da Kur’an-ı Kerim ve Elifba cüzlerinin satışlarında patlama olduğunu söyledi. Kur’an satışlarındaki yoğunluğun en büyük sebebinin, Ramazan ayının, okulların kapanmasıyla açılan Kur’an kursları dönemine denk gelmesi olduğunu hatırlatan Öztürk, “Biz de bu atmosferde daha fazla insanımız Kur’an öğrensin ve sevdiklerine hediye etsinler diye çeşitli kampanyalar düzenliyoruz. Bu kampanyalardan bir tanesinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Mustafa Kara’nın yazmış olduğu 7 TL değerindeki Elifba cüzü ve ünlü Kabe imamlarından bir tanesinin okuduğu 5 TL değerindeki hatim cd’si de hediye olmak üzere normalde 15-20 TL arasında satılan Kur’an-ı Kerim’i alan herkese sadece 12 TL’ye veriyoruz. Normalde ayda 50-100 arasında Kur’an satarken, Ramazan’da bu sayı 30 günde toplam 500 adedi buluyor.” dedi.

BİR MÜŞTERİ TEK SEFERDE 150 KUR’AN ALDI

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yoğun satışlar nedeniyle mağaza içerisinde özel Kur’an-ı Kerim standı oluşturduklarını belirten NT Kırtasiye Samsun Mağaza Müdürü Osman Kalkan ise Ramazan dolayısıyla fiyatların yüzde 20-30 arasında düştüğünü söyledi. Vatandaşların çoğu zaman Kur’an almak için özellikle Ramazan ayının gelmesini beklediklerini kaydeden Kalkan, “Ramazan öncesi müşterilerimiz bize gelip ‘bu Ramazan Kur’an-ı Kerim’ler kampanya olacak mı?’ diye soruyor. Biz de 'olabilir' dediğimizde o an almayıp Ramazan ayında gelip alıyorlar. Hatta Kur’an-ı Kerim’in indirime girmesiyle vatandaşlar hem kendileri hem de sevdikleri için hediye alıyorlar. Ramazan’ın birinci günü mağazamıza gelen bir müşterimiz sevdiklerine hediye etmek üzere tek seferde 150 adet Kur’an-ı Kerim aldı. Bu sebeple günlük satışlarımız 20’nin altına hiç düşmedi.” diye konuştu.

"SEVDİKLERİME KUR'AN HEDİYE EDİYORUM"

Ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirmek için oruç tutmanın yanı sıra Kur'an okumanın da haz ve lezzetini birlikte yaşadıklarını belirten emekli öğretmen Hasan Ali Yücel ise şunları ifade etti: "Sevapların katlanarak verildiği Ramazan'da okunan Kur'an-ı Kerim'in her harfi için misliyle sevap kazanıyoruz. Çünkü kutsal kitabımız olan Kur’an Ramazan ayında indirilmeye başlanmış. Bu nedenle bizler bu ayda Kur’an okumaya daha çok özen gösteriyoruz. Hatta ben bu verilen sevaplardan çevremdekiler de faydalansın diye sevdiklerime Kur'an hediye ediyorum."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER