ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 12:16

Ramazan için 30 bin adet ses bombası üretilecek


İftar ve sahur vakti, ses bombasıyla duyurulacak 11 ayın Sultanı Ramazan'da iftar ve sahur vaktini haber vermek üzere 30 bin ses bombası üretiliyor. Sakarya'da ki havai fişek fabrikası, belediyelerin talep ettiği ses bombalarını üretmek için harıl harıl çalışıyor.

Osmanlı'dan günümüze iftar ve sahur vaktinde gelenek haline gelen Ramazan topu, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerini ses bombasına bırakıyor. Geleneği eski döküm savaş toplarıyla sürdüren belediyeler, artık kullanımı kolay, güvenli ve ucuz olan ses bombalarını tercih ediyor.

Ses bombaları Sakarya'da ki 2 havai fişek fabrikasında üretiliyor. Havai fişek fabrikaları, belediyelerin taleplerini yetiştirebilmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Ses bombaları her türlü güvenliğin alındığı atölyelerde kadın işçiler tarafından, titizlikle hazırlanıp, paketleniyor.

Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) yaptığı açıklamada, ses bombasının imalatlarına Ramazan'a 1 ay kala başladıklarını söyledi. Ses bombalarının daha güvenli olduğu gerekçesiyle tercih edildiğini kaydeden Coşkun, "Belediyeler ses bombalarını iftar ve sahur vakitlerini duyurmak için kullanıyorlar. En seri şekilde hazırlamaya çalışıyoruz. Her sene 30 bin adet üretip Türkiye genelinde satılıyor. Satışlardan memnunuz." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER