ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 11:22

Ramazan, diş sağlığı için avantajdır


Yrd. Doç. Dr. Cenker Koyuncuoğlu, Ramazan ayında tutulan 16 saatlik orucun diş sağlığı için avantaja dönüştürülebileceğini söyledi. Koyuncuoğlu, “iftar ve sahurda yenilen besinler dişlerimizin arasında birikecektir, bu öğünler ardından dişlerin doğru şekilde temizlenmesi aç kalınan sürede dişlerin istirahatini sağlayacaktır.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Cenker Koyuncuoğlu, Ramazan’da diş sağlığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ramazan ayında öğün sayısının düşmesinin dişler açısından olumlu olduğunu anlatan Koyuncuoğlu, “Oruç tutarken tüm organlarımız gibi dişlerimiz de dinlenir. Ramazan’da öğün sayısının ikiye düşmesi, ağız ve diş sağlığını olumlu şekilde etkiler. iftar ve sahurda yenilen besinler dişlerimizin arasında birikecektir, bu öğünler ardından dişlerin doğru şekilde temizlenmesi aç kalınan sürede dişlerin istirahatini sağlayacaktır.” şeklinde konuştu. Sahur ve iftarda yenilen yemeğin ardından ağız ve diş temizliğinin yapılmadığı durumlarda bu fırsatın dezavantaja dönüşebileceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Koyuncuoğlu, ağızdaki gıdaların açlık boyunca asit oluşturup dişlerin çürümesine neden olabileceğini dile getirdi.

Koyuncuoğlu, diş fırçalarken ağzın her bölgesine ulaşabilen küçük başlıklı fırçaların tercih edilmesi gerektiğini belirterek, “Fırça kılları yumuşak olmamalıdır. Kılların bulunduğu kısmın uzunluğu 2,5cm. olmalıdır. Dişlerin tüm yüzeyleri ortalama 3 dakika fırçalanmalıdır. Kılları yıpranmış ve dökülmüş fırça kullanılmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER