ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 00:02

"Ramazan da bizim Muharrem de bizim"


Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Sünni kardeşliği başlığı adı altında, iftar programı düzenledi. Programa katılan Alevi ve Sünni vatandaşlar, her iki kesimin de bir bütün olduğu vurgusu yaptı.

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Bakırköy’deki Polat Otel’de iftar programı düzenledi. ‘Anadolu Alevisi Sünnisi, Gönlünde tüter Ehli Beyt sevgisi’ sloganıyla düzenlenen iftar programına çok sayıda Alevi ve Sünni vatandaş katıldı.

Programa katılan Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu, “Bu yılki temamız Anadolu Alevisiyle Sünnisiyle gönüllerde tutan Ehli Beyt sevgisi, diyoruz. Aslında bu buluşma Muharrem ile namazın, namaz ile niyazın, cami ile cemevinin buluşması. Aslında bu buluşma, geçmişte yaşamış derslerden çıkarılmış gelecekte beraber yaşama arzusu ideali olan insanların buluşma arzusu. Bu buluşma sevgi ve muhabbetin buluşması.” ifadelerini kullandı.

Gazeteci- Yazar Cemal Uşak da, “Yıllarca ülkemizde ötekileştirme gayretleri, teşebbüsleri olageldi. Bunun acısını bütün kesimler çok çektik. Son zamanlarda bu acıyı yüreklerinde hisseden bir avuç yürekli insan buluşturma toplantıları gerçekleştirmeye başladı. Alevisiyle Sünnisiyle ülkenin insanı bu iftarın sıcak sofrasında bir araya geliyor. Farklı noktalarımız var ama ortak noktalarımız ayrılıklarımızdan çok fazla. Kaldı ki ayrılıklarımız bizim çeşitliliğimizdir, gücümüzdür.” şeklinde konuştu.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Dumuş Boztuğ ise, “Evrenselleşme, globalleşme başladığı andan itibaren ülkemizde, insanların arasındaki farklılıklar, zenginlikler olarak algılanmaya başladı. İnanç farklılığı, etnik köken farklılığı, anadil farklılığı gibi farklılıklar mevcut. Bu farklılıklar, küreselleşme döneminde kültür zenginliği olarak algılanmaya başladı. Özellikle Ramazan, Muharrem matem orucu gibi İslam dininde kutsal sayılan günlerde farklı mezhep ve meşreptekilerin bir araya gelmesinde önemli katkılar oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın 'Ramazan da bizim Muharrem de bizim' demesi kamuoyunda çok olumlu karşılandı. Tüm insanları kucaklayıcı bir slogan olarak algılandı.” diye belirtti.

“Ramazan da bizim, Muharrem de bizim” diyen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Bu ay olanın olmamaya destek verdiği bir ay. Bu ayda kimseye kırıcı söz söylemeyeceğiz. Herkes birbiriyle el ele, omuz omuza olması gerekiyor. Bu ay mutluluk ayı. Bugün Ramazan ayı da bizim, Muharrem ayı da bizim diyoruz. Bu buluşma gerçekten çok güzel.” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANI BİZE SICAK ELİNİ UZATTI”

Düzenlenen programdan duydukları memnuniyeti dile getiren Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Genel Başkanı Özdemir Özdemir ise şunları söyledi; “Son günlerde Türkiye’de yaşanan olaylardan sonra bu buluşmanın gerçekleşmesi bizleri çok mutlu etti. Biz Cumhuriyet kurulduktan bu yana diyoruz ki devlet bize el uzatsın. Ve bugün Sayın Cumhurbaşkanı bize sıcak elini uzattı. Bu da bizi son derece memnun etti.”

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Akademisyeni Hüseyin Özcan ise, “Farklı inanç yorumlarından dolayı Alevi ve Sünni olarak adlandırılan bu gruplar bugün aynı masa etrafında aynı yemeği paylaşacaklar. Ramazan’ın birlik ve beraberlik ruhunun bu toplantıya katkı yapmasını umuyorum. Bugün birlik ve beraberlikle ilgili etkinlikler arttıkça gelecekte çok daha güçlü bir ülke olacağımıza inanıyorum.” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Dinçer Türkmen de, “Önemli bir iftar yemeği, bunun devamını diliyoruz. Ülkemiz insanı dış faktörlerin de etkisiyle gittikçe ülke içerisinde ayrışmalara neden olan olaylar çoğaldı. İnşallah bu tür iftarlar, oluşumlar ülkemizin birlik ve beraberliğine katkı sunar.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER