ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 00:06

Ralliciler Ateş Altındaki çocuk Ve Engelliler Için Kontak çevirdi

Ralliciler Ateş Altındaki çocuk Ve Engelliler Için Kontak çevirdi


Almanya’nın Oberstaufenu şehrinden başlayan dünyanın en eğlenceli otomobil yarışlarından biri olan Allgeau-Orient Rallisi’nin "Boğazkale Sfenksine Selam" adıyla yapılan Hitit etabında sporcular Suriye’de ve Filistin’de silahların gölgesinde yaşam mücadelesi veren çocuklar için kontak çevirdi.
Dünyanın 20 farklı ülkesinden 117 takımın 300 araç ile katıldığı rallide 700’ün üzerinde sporcunun rallide dostluk ve barış mesajları verildi. Ayrıca bu yılki rallide bir ilke imza atılarak takımlarda engelli sporculara da yer verildi. Bakıcılarıyla birlikte ralliye katılanlar engelli sporcular aracılığıyla engellere dikkat çekildi.,
Ralliye katılan her aracın üzerinde oyuncak arabalar dikkat çekti. Ürdün’de sona erecek yarışlarla birlikte araçlarda bulunan oyuncaklar Filistinli ve Suriye’deki çocuklara gönderilecek. Bunun yanı sıra yarışmayı birincilikle bitiren takıma ise Ürdün’de deve hediye edilecek. Ürdün’de develerin yurt dışına çıkarılmasının yasak olması nedeniyle hediye edilecek devenin satışa sunulacağı ve buradan elde edilen gelirin Filistin’e bağışlanacağı kaydedildi.
"Boğazkale Sfenksine Selam" adıyla yapılan etap için dün akşam saatlerinden itibaren Hititlerin Başkent’i Hattuşa’ya gelen ralliciler, burada bir gece konakladılar. Yarış başlamadan önce takımların konakladığı alanı gezen Vali Sabri Başköy, sporcularla sohbet etti. Vali Başköy, gezi sırasında yarışmaya katılan engelli sporcuların anı defteri ile bazı araçların kaportasına imzasını attı.
Ralliye katılan bir Türk’ün aracını imzalatması sırasında yaşanan diyalog ise dikkat çekti. Allgeau-Orient Ralli organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Nadir Serin, araç sürücüsünden polis ceza yazdığı taktirde Vali Başköy’ün imzasını göstermesini istedi. Bunun üzerine sürücü, “Dayımın selamı var, sıkıntı yapmayın derim” ifadelerini kullandı.
Sabah saatlerinde Hitit etabının başlangıcı için start verildi. Hitit Surları önünden başlayan yarışın startını Vali Sabri Başköy, Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel, Allgeau-Orient Ralli organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Nadir Serin birlikte verdi. Startın ardından start ile başlayan parkur il merkezi ile devam ederken Mecitözü ilçelerinde son buldu. Etap boyunca takımlar Yerkapı (Poternli Kapı) Fotoğraf Çekimi, Yazılıkaya-Oniki Yer altı Tanrısı ören yerleri, Alacahöyük-Sfenkskli kapı, kent merkezinde kuruyemişçiler ve Saat Kulesi ile Mecitözü Eski Özel İdare binasını fotoğrafladılar.
Vali Sabri Başköy, Allgeau-Orient Rallisi’nin Türkiye’nin ve Çorum’un yanı sıra güzergah üzerinde bulunan illerin tanıtımına büyük katkılar sağlayacağını açıkladı. Rallinin Ürdün’de sona ereceğini hatırlatan Vali Başköy, “ürdün’de bu arabaların tamamı ihtiyaç sahiplerine hediye edilecek. Birinciye bir deve verileceği söylendi. Develerin yurt dışına çıkarılmasının yasak olduğu için satılarak bedelinin de hayır kurumlarına ve Filistin’e bağışlanacağı söylendi. Çok güzel bir duyarlılık. Güzel bir organizasyon oldu. Yabancı misafirlerimize katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel ise, rallinin büyük bölümünün Türkiye’de geçtiğini belirterek, ülkenin tanıtımı için çok önemli olduğunun altını çizdi. Özellikle Hattuşaş hattında tüm dünyaya Çorum’u tanıtacaklarını dile getiren Sunel, “Çok büyük misafirperverlik, mükemmel ev sahipliği gördük. Bugün 5 Mayıs dünya Engelliler Günü. Bu rallinin başka bir amacı da var. Dostluk, kardeşlik ve barıştır. Her türlü engellerin kaldırılmasıdır. Ralli takımlarımızda 6 engellimiz var. Onlarla 10 bin kilometre boyunca yol arkadaşlığı yaptık. Engellerin insanlar tarafından rahatça aşılabileceğini gösterdik. Ülkemizin rahatça tanıtımı için bu kadar anlam taşıyan organizasyona katkı sunan, emeği geçen alın teri döken herkese teşekkür ediyorum” diye kouştu.
Allgeau-Orient Ralli organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Nadir Serin, rallinin tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, 20 farklı ülkeden 117 takım ve 700 sporcunun katıldığını söyledi.
Bu yıl ralliye 6 engelli yarışmacı ve bakıcılarının katıldığını açıklayan Serin, “Çorum’a uğradıktan sonra Amasya’ya geçeceğiz. Şuanda 700 elçi kazandık. Ülkelerine döndüklerinde buradaki güzellikleri eş ve dostlarına anlatacaklar. Ralliden sonrada buraya geleceklerine inanıyorum” dedi.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER