ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 16:52

Rafale savaş uçaklarını Hollande satacak


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, savaş uçağı satışını hızlandırmak için gelecek hafta salı günü Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidecek.
     Fransız basını, diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Hollande'ın ziyaretinin esas amacının, daha öce Rafale savaş uçaklarıyla ilgili varılan ön anlaşmayı ''sonuçlandırmak'' olduğu yorumunu yapıyor.
     Basında çıkan haberlere göre, söz konusu anlaşmasının sonuçlandırılması, Rafale savaş uçakları üretiminin geleceği açısından büyük önem taşıyor.
     Savunma Bakanlığı, geçen yıl yaptığı açıklamada, yurt dışından talep gelmemesi halinde, Rafale savaş uçaklarının üretiminin önümüzdeki dönemde son erebileceği uyarısında bulunmuştu.
     Fransa, uzun süredir Birleşik Arap Emirlikleri'ne en az 60 Rafale savaş uçağı satmayı hedefliyor.
     Rafale savaş uçaklarını üreten Dassault firması, Hindistan'a 137, Brezilya'ya 36 Rafale uçağı satmak için uzun zamandır müzakerelerde bulunuyor.
     Fransız basını, Birleşik Arap Emirlikleri ile kesin anlaşma sağlanması halinde diğer Körfez ülkeleri Katar ve Küveyt'in de bu savaş uçaklarından sipariş verebileceği yorumunu yapıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER