ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ağustos 2014 Salı 14:01

Radyasyonlu atıkların toprağa gömüldüğü iddiası

Radyasyonlu atıkların toprağa gömüldüğü iddiası

Gaziemir'deki kurşun fabrikasında radyasyonlu atıkların toprağa gömüldüğü iddiasına ilişkin açılan davada, kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması başvurusuna İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının takipsizlik kararıyla ilgili, Danıştay 1. Dairesi ve Bölge İdare Mahkemesine itiraz edildiği bildirildi.


Gaziemir'deki kurşun fabrikasında radyasyonlu atıkların toprağa gömüldüğü iddiasıyla açılan davada, kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması başvurusuna İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının takipsizlik kararıyla ilgili, Danıştay 1. Dairesi ve Bölge İdare Mahkemesine itiraz edildiği bildirildi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinin açıklamasına göre, radyasyonlu atıkların toprağa gömülmesiyle ilgili ihmali olduğu iddiasıyla kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması istemine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca takipsizlik kararı verilmesine, parti ve 9 mahalle sakini tarafından itiraz edildi.

"Tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması, çevrenin kasten kirletilmesi ve görevi kötüye kullanma" suçlarıyla Danıştay 1. Dairesi ile Bölge İdare Mahkemesine avukatlar aracılığıyla verilen itiraz dilekçesinde, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının 15 Temmuz'da kamu görevlileri hakkında kavuşturma yapılmasına yer olmadığı yönünde verdiği kararın, etkin iç hukuk yoluna başvurma hakkını ihlal ettiği ileri sürüldü.

Kurşun fabrikasındaki nükleer bulaşıklı tehlikeli atıklar nedeniyle şirket, belediye, valilik, bakanlık ve TAEK yetkililerinin suç işlediğinin iddia edildiği dilekçede, "Buna karşın itiraza konu kararla, soruşturma kapatılmaya çalışılmaktadır" ifadesi kullanıldı.

Fabrika bölgesinde yaşayanların sağlığının korunması için idareler tarafından gereken önlemin alınması gerektiğinin ifade edildiği dilekçede, soruşturmanın kapatılmasının, çevre sağlığı ve canlı yaşamının korunması ilkesinin yok sayılması, hak arama özgürlüğünün ortadan kaldırılması anlamına geleceği savunuldu.

Dilekçede, "Yasanın öngördüğü ön inceleme usullerinin yerine getirilmediği, açılmış olan kamu davası ve bilimsel raporların dikkate alınmadığı, şirket yetkilileri hakkında açılan dava dosyasından hiç söz edilmediği, radyoaktif atık olmadığı iddiasının bilimsel olmadığı, radyoaktif kirliliğin kaynağının araştırılmadan soruşturmanın üzerinin örtülmeye çalışıldığı ve savcılığın bu yönde hiçbir işlem yapmadığı" görüşlerine yer verildi.

Davanın geçmişi

Gaziemir'de, kurşun üreten fabrikanın faaliyette bulunduğu dönemde radyasyonlu atıklarının toprağa gömüldüğü iddialarına ilişkin 2008 yılında İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmış, mahkeme fabrika sahibi Hasan Yavaş'ı 4 yıl 2 ay hapis ve 100 gün adli para cezasına çarptırmıştı.

Yargıtay 4. Ceza Dairesi kararı bozarak, davanın, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde fabrika müdürü Yıldırım Mustafa Irvana'nın yargılandığı dava ile birleştirilmesini ve araziye atık bırakma işleminin hangi tarihte sonlandırıldığının araştırılmasını istemişti.

3. Ağır Ceza Mahkemesi, geçen kasım ayında, bu iki dava dosyası ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin suç duyurusu üzerine açılan davayı birleştirmişti.

2012 yılı aralık ayında gazetelerde çıkan haberler üzerine olay kamuoyunun gündemine tekrar gelmiş, iddialar üzerine TAEK bölgede radyasyon seviyelerinin belirlenmesi için ölçümler yapmış, sahada depolanan atıkların yeraltı suyu ve toprakta neden olduğu ağır metal kirlilik nedeniyle fabrikaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Çevre Kanunu uyarınca 5 milyon 79 bin 900 lira idari para cezası verilmişti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER