ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 13:50

Radyasyonlu atıkların toprağa gömüldüğü iddiası


İzmir Gaziemir'deki kurşun fabrikasının, faaliyette olduğu dönemde radyasyonlu atıkların toprağa gömüldüğü iddiaları üzerine açılan üç ayrı davanın birleştirilerek tek dosya üzerinden görülmesine başlandı.
İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "Toprakta, suda veya havada kalıcı özellik gösterecek, insan veya hayvanlar açısından tedavisi zor hastalıkların ortaya çıkmasına, üreme yeteneğinin körelmesine, hayvanların veya bitkilerin doğal özelliklerini değiştirmeye neden olabilecek şekilde çevreyi kasten kirletme" suçundan 5 yıl hapis istemiyle tutuksuz yargılanan sanık Öznur Kolcuoğlu, katılan sıfatıyla Banu Dalgıç ve Arif Ali Cangı ile tarafların avukatları hazır bulundu.
Sanık Kolcuoğlu, savunmasında, söz konusu fabrikanın babasından miras kaldığını, işleri yöneticilerin yürüttüğünü, kendisinin hiçbir aşamada bir dahlinin bulunmadığını, dolayısıyla atıklarda görülen radyasyonla ilgili olarak bilgisinin olmadığını, fabrikanın kapandığını, faaliyetlerini sürdürmediğini söyledi.
Avukat Arif Ali Cangı'nın sorusu üzerine Kolcuoğlu, yönetim kurulunun toplantılarda ne konuştuklarını bilmediğini, şirketin nereden ne aldığı, nerelere sattığı konusunda fikri olmadığını ifade etti.
Fabrikanın faaliyette olduğu dönemde ergitme fırınında işçi olarak çalışan İbrahim Trabzon, tanık olarak dinlendiği ifadesinde, 2004 yılında fabrikanın atıklarının depolanabilmesi için bir yer yapıldığını ve atıkların bu depoda toplanmaya başlandığını, atıkların depodan da İzeytaş'a nakledildiğini belirterek, "Ben çalıştığım dönemde radyasyonla ilgili herhangi bir konuşma ya da söylenti duymadım" dedi.
Katılan vekilleri, Aliağa gemi söküm tesislerinin bulunduğu yerde bulunan GemiSanDer'den, Ekim 2006'dan itibaren Aliağa'ya getirilip sökülmüş tüm denizaltıların listesinin istenmesini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müsteşar yardımcısının İzmir'de fabrikayla ilgili rekor ceza kesildiğine ilişkin beyanı ve ceza dayanağının bakanlıktan istenmesini, fabrikanın 2006'dan itibaren nerelerden alım yaptığının araştırılmasını talep etti.
Mahkeme heyeti, Ege Üniversitesi emekli öğretim üyesi Kayhan Kantarlı ile Süleyman Eryılmaz ve Zehra Vezan Karabulut'un davaya katılma taleplerini, olaydan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddetti.
Katılan vekillerinin taleplerinin de reddine karar veren heyet, sanık Ayşegül Yavaş Budau hakkında çıkarılan zorla getirilme kararının akıbetinin benlenmesine, diğer tanıklara davetiye gönderilmesine karar verip, duruşmayı erteledi.
- Davanın geçmişi
İzmir'in Gaziemir ilçesinde, kurşun üreten fabrikanın faaliyette olduğu dönemde radyasyonlu atıklarının toprağa gömüldüğü iddialarına ilişkin 2008 yılında İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmış, mahkeme fabrika sahibi Hasan Yavaş'ı 4 yıl 2 ay hapis ve 100 gün adli para cezasına çarptırmıştı.
Yargıtay 4. Ceza Dairesi kararı bozarak, davanın, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde fabrika müdürü Yıldırım Mustafa Irvana'nın yargılandığı dava ile birleştirilmesini ve araziye atık bırakma işleminin hangi tarihte sonlandırıldığının araştırılması istenmişti.
3. Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz Kasım ayında görülen duruşmada, bu iki dava dosyası ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin suç duyurusu üzerine açılan davanın birleştirilmesine karar vermişti.
2012 yılı aralık ayında gazetelerde çıkan haberler üzerine olay kamuoyunun gündemine tekrar gelmiş, iddialar üzerine Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) bölgede radyasyon seviyelerinin belirlenmesi için ölçümler yapmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri de fabrika arazisinde yaptığı inceleme sonrasında fabrika yetkililerine 5,7 milyon lira para cezası kesildiğini açıklamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER