ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 08:09

Putin’den telefon diplomasisi: Ukrayna’da ateşkesi uzatalım

Putinden telefon diplomasisi: Ukraynada ateşkesi uzatalım

Putin, Fransa, Almanya, İsrail ve Ukrayna liderleri ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna’da ateşkes sürecinin uzatılmasını istedi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa, Almanya, İsrail ve Ukrayna liderleri ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna’da ateşkes sürecinin uzatılmasını istedi. Ukrayna lideri Petro Poroşenko, 20 Haziran’da yaptığı açıklamada 27 Haziran’a kadar ateşkes ilan etmiş ve doğu bölgesindeki federasyon yanlısı güçler de 23 Haziran’da ateşkese destek verdiklerini açıklamıştı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile Ukrayna krizini ele aldı. Putin, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile de Suriye krizi, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ve diğer uluslar arası sorunları müzakere etti.

Ukrayna ile ateşkes sürecinin devam etmesi ve kontrolü için de gerekli şartların oluşturulmasına vurgu yapan Rus lider, taraflardan gözaltında tuttuğu kişileri de serbest bırakmasını istedi.

Görüşmede 1 Mart 2014 tarihli Rus ordusunun Ukrayna topraklarında kullanılmasına yönelik Putin’e verilen yetkinin barış sürecine olumlu katkı sağlayacağı vurgulandı.

Poroşenko ise Putin, Merkel ve Hollande ile yaptığı görüşmelerde 20 Haziran’dan bu yana devam eden ateşkes sürecinde milis güçlerin 52 kez ateşkes ihlali yaptığını ve 18 kişinin de hayatını kaybettiğini söyledi. Poroşenko’ya göre Rus temsilcilerin de yer aldığı AGİT gözlemcileri barış sürecini denetlemeli. Poroşenko, Rusya’dan milis güçlere silah geçişini engellemesi talebinde de bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER