ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 12:09

Pülümür'de Alevi Kültür Dernekleri şubesi açıldı


Tunceli'nin Pülümür ilçesinde Alevi Kültür Dernekleri Şubesi açıldı. 1999 yılında Pülümür Belediyesi tarafından açılan cemevi, yapılan kongre sonucu oluşan yönetim kurulu tarafından Alevi Kültür Dernekleri Şubesi tarafından devralındı.

Alevi Kültür Derneği'nin yeni yönetimi, Pülümür'de CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Belediye Başkanı Mesut Coşkun, Sanatçı Metin Kahraman ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla aşure, yemek ve cem töreni ile ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Cemevi'ni, 1999 yılında, belediye başkanı olduğu dönemde sivil toplum örgütleri ve halkın dayanışmasıyla yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Mesut Coşkun, Cemevi'nin, Tunceli ve Erzincan yöresinde yapılan ilk cemevi olduğunu söyledi.

Coşkun, 13 yıldır belediye olarak yürüttükleri cemevi faaliyetini kurulan Alevi Derneği'ne devrettiklerini kaydetti. Coşkun, eksiksiz ve sorunsuz yürüttükleri faaliyetleri derneğin de aynı şekilde yürüteceğine inandığını söyledi. Dernek Başkanı Nuri Derin ise belediyeden devraldıkları cemevinde ibadetleri organize edeceklerini, cenaze kaldırılması konusunda vatandaşlara yardımcı olacaklarını, açacakları kurslar ve verecekleri eğitimlere Alevilik'i öğreteceklerini belirtti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER