ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 19:46

Protokol eşleri komşu ziyaretine gidecek


Sakarya'da Demokrasi ve Gelişim Platformu tarafından unutulmaya yüz tutmuş eski komşuluk ilişkilerinin yeniden canlandırılması için 'Komşumla Varım' projesi başlatıldı. Proje kapsamında, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş ve ilin diğer protokol üyeleri, eşlerinin yaptığı hamur işleriyle komşularını ziyarete giderek birlikte çay içecek.

        Proje ile ilgili basın toplantısı düzenleyen platform başkanı Remzi Çinemre, günümüzde komşuluk ilişkilerinin çok zayıfladığını, eski sıcak ve samimi komşulukların artık kalmadığını, yapılan araştırmalarında bunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi. Düzce Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, apartman komşularının yüzde 82’sinin birbirlerini tanımadığını vurgulayan Çinemre, komşuluk ilişkilerine dikkat çekmek için ‘Komşumla Varım’ projesi hazırladıklarını, projeye valilik, belediye, emniyet müdürlüğü, müftülük ve diğer daireler destek verdiğini söyledi.

        Çinemre, proje çerçevesinde Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş ve ilin diğer protokol üyelerinin eşlerinin yaptığı hamur işleriyle birlikte komşularını ziyarete giderek birlikte çay içeceklerini dile getirerek, "Projeyi böylelikle başlatacağız. Ayrıca cuma hutbelerinde de komşuluğun önemiyle ilgili vaaz ve hutbe verilecek. Ayrıca okullarda komşulukla ilgili şiir ve kompozisyon yarışması yapılacak. İl emniyet müdürlüğü de afiş ve broşürler dağıtacak. Bütün bu çalışmalar ve ziyaretlerle komşuluğun önemi yeniden topluma hatırlatılacak." diye konuştu.

        İnancımızda da komşuluğa büyük önem verildiğinin altını çizen Çinemre, şunları kaydetti: "Bir ayette 'Uzak ve yakın komşuya iyilikte bulunun' buyruluyor. Ayrıca bir hadiste de 'komşusu aç yatan bizden değildir' deniliyor. 'Komşu komşunun külüne muhtaç' şeklinde çok sayıda komşuluğun öneminin anlatıldığı atasözlerimiz var. Ne yazık ki bu gün komşuluklar kalorifer borularına, tavana sopa ile vurularak 'beni rahatsız etme' düzeyine indi. Bu proje ile amacımız önceki komşuluk ilişkilerimizi hatırlatmak. Yakın tarihimizde evinin özelini çekinmeden paylaşan, yaptığı en güzel yemekten ikram eden, bir yere giderken evinin anahtarını komşusuna bırakan, çarşıya, pazara gittiğinde 'ocaktaki yemeği mi karıştırır mısın?' diyen eski komşulukları hatırlatmak."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER