ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 17:12

Profesörden 'hryrtksmhryrdrns!..' sorusu

Profesörden hryrtksmhryrdrns!.. sorusu


Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Abacı, bu yıl mezun olacak Tarih Bölümü öğrencilerini tartışmalara neden olan bir final sorusuyla uğurladı. Öğrencilerinden 100 puan değerindeki tek soruda Taksim olaylarının değerlendirilmesini isteyen Prof. Dr. Abacı, sınav kağıdına 10 puan avantajlı barkod yerleştirdi. Akıllı cep telefonları aracığıyla okunabilen barkotta "Mezuniyetinizi kutlar, bundan sonraki hayatınızda başarılar dilerim. hryrtksmhryrdrns!.." cümlesi dikkat çekti. Barkottaki mesajının sonunda yer alan 'hryrtksmhryrdrns!..' sanal ortamda 'heryertaksimheryerdireniş'in kısaltması olarak kullanılıyor.

Prof. Dr. Nurcan Abacı, 12 Haziran Çarşamba günü 'Toplumsal Tarih İncelemeleri' dersi dördüncü sınıf öğrencilerine final sınavı yaptı. Tek sorulu sınav kağıdı dağıtan Abacı, öğrencilere şu ilginç soruyu yöneltti: "Taksim İstanbul'da bulunan Gezi Parkı'na yapılması planlanan düzenlemelere karşı çıkanların başlattığı protesto gösterileri, 28 Mayıs 2013 günü polisin müdahalesi sonucu daha da genişledi. Tanık olduğumuz bu olayın bilgisinin, gelecek kuşak tarihçilerinin araştırma konularından birisi olacağını biliyorsunuz. Haleflerinize kolaylık olması bakımından, bu toplumsal olayın kayıtlara nasıl geçtiğini, izlediğiniz film ve okuduğunuz kitapları göz önüne alarak değerlendiriniz. (100 puan)"

Kağıdın altına ise akıllı telefonlarla okunabilen bir barkot yerleştiren Abacı, "Aşağıdaki görseli çözen ve sonucu e-posta adresime gönderen ilk üç kişiye 10'ar puan ekleyeceğim.” şeklinde not düştü. Barkod, akıllı telefonlarla çözüldüğünde şu ilginç mesaj görülüyor: "Mezuniyetinizi kutlar, bundan sonraki hayatınızda başarılar dilerim. hryrtksmhryrdrns!.."

Prof. Dr. Nurcan Abacı’nın barkottaki mesajının sonunda yer alan 'hryrtksmhryrdrns!..' sanal ortamda 'heryertaksimheryerdireniş'in kısaltması olarak kullanılıyor. Bazı akademisyenler yoruma açık soruya verilecek cevabın Abacı’nın düşüncesine uygun şekilde nota dönüşeceğini iddia etti. Akademisyenler, barkottaki mesajı alan öğrencilerin bilimsellikten uzak dahi olsa eylemi ve eylemcileri savunarak sınıf geçebileceğini savundu.

"MESAJI ANCAK ÖĞRENCİLERİM ANLAR"

Kendisini savunan Prof. Dr. Nurcan Abacı ise 'hryrtksmhryrdrns!..' ifadesinin dersle ilgili bir ifade olduğunu ve sadece öğrencilerin anlayabileceğini savundu. İfadenin, Taksim Gezi Parkı'yla bir ilgisinin bulunmadığını savunan Abacı, neyi kast ettiğini konusunda ise bilgi vermek istemedi. Abacı, barkodu çözen 3 öğrenciye, bilgisayarı iyi kullanması nedeniyle ödül olarak 10 puan fazladan vereceğini dile getirdi. Öğrencilerinin bir film izlediğini ve bir kitap okuduğunu belirten Abacı, soruda bunları da göz önüne alarak Taksim olaylarını değerlendirmelerini istediğini dile getirdi.

Öte yandan Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü sınavı yapan öğretim üyesiyle ilgili soruşturma başlattı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER