ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 15:32

Prof. Dr. Vahit Özmen, memleketine okul yaptırıyor

Prof. Dr. Vahit Özmen, memleketine okul yaptırıyor


 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, Muş’ta 14 derslikli okul yaptırıyor. Aslen Muşlu olan Prof. Dr. Vahit Özmen, memleketine okul yaptırmak için bugün Muş’a geldi. Yaptıracağı okulun temelini atan Prof. Dr. Vahit Özmen, eğitime katkıda bulunmanın son derece önemli olduğunu söyledi.

Muş-Bitlis yolu üzerinde bulunan orman-fidanlık alanında tahsis edilen arsa üzerinde yapılacak 14 derslikli okulun temel atma törenine Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Belediye Başkan Vekili Muhterem Bozkurt, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, AK Parti İstanbul eski Milletvekili Canan Kalsın, kurum müdürleri ve davetliler de katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. Vahit Özmen, aslında böyle bir tören beklemediğini belirterek, yapılacak olan hayırlı bir işin gizli yapılmasından yana olduğunu ifade etti.

Özmen, "Doğrusu ben buraya gelirken, böyle bir tören beklemiyordum, mahçup oldum. Hayrın hayırlı olanı gizli olanıdır. Üzüldüm doğrusu ama şu açıdan teselli buldum. Bu diğer dostlarımız için fırsat olur, tanıtım olur, onlar da benzeri yardımlarda bulunurlar. Ben burada doğdum ilkokul 1. ve 2. sınıfı Cumhuriyet İlkokulu'nda okudum, hiç unutmadım. Daha sonra Van’a geçtik. Ben buranın çocuğuyum. Eğitime katkıda bulunmak son derece önemli bir olay. İstanbul Tıp Fakültesi'nde eğitime katkıda bulundum. 35 yıl hizmet verdim. On binin üzerinde öğrenciye ders verdim, binin üzerinde cerrah yetiştirdim, emeğim var. Sıra ülke çapında hizmete geldi diye düşündüm. Bu hizmet de eğitim hizmetidir. 50’nin üzerinde ili dolaştık, eğitim kursları düzenledik. Şimdi burada küçük yavrularımızın yetişeceği bu okulun yapılmasına vesile olmak, Allah’ın bana bir lütfü diye düşünüyorum." dedi.

Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise çok hayırlı bir iş için toplanıldığını vurguladı. Büyükersoy, “Bu töreni de biz diğer hemşehrilerimize örnek olsun, hali vakti yerinde olan, Muş’un dışında yaşayan ama Muş’a vefa borcu olan hemşehrilerimizin bu güzel örneği görsün diye düzenledik. İnşallah temelini atacağımız okulda, çok değerli hocamız Vahit Bey gibi çok değerli şahsiyetler yetişir. Hiç şüphesiz burada yaptırmakta olduğu okul hepimizi mutlu ediyor, ama onun burada aramızda bulunmasının çocuklarımıza örnek olması çok daha manidardır diye düşünüyorum. Değerli hocamızın yapmış olduğu hayırdan dolayı teşekkür ediyorum, Muşumuza, Muş’un eğitimine hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Hepinizin bildiği gibi kötülüklerin anası cehalettir, fakirliktir. Yine hepimiz biliyoruz ki fakirliğin sebebi de cehalettir. Cehaletin olduğu yerde, eğitimin olmadığı yerde insanımızın iş, aş ve istihdam sahasının olması çok zordur. İş, aş, istihdam istiyorsak, çocuklarımızı bulunduğumuz noktadan çok daha ileriye taşımamız gerekir. Bu da eğitim ile olacaktır. Eğitim yine hepinizin bildiği gibi, geçmişteki bilgilerin, geçmişteki tecrübelerin bugüne taşınmasıdır. Aynı zamanda şu an yaşadığımız zaman diliminde, sahip olduğumuz bilginin de paylaşılmasıdır. İşte bu eğitim kurumu bizim çocuklarımıza geçmişteki ve bugün sahip olduğumuz bilgileri paylaşma imkânı sağlayacaktır. Buna vesile olan çok kıymetli hocamızı tekrar tebrik ediyorum, inşaatımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından okul temeline ilk harç törenle konuldu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER