ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 14:00

Prof. Dr. Özer: Depremden değil, hazır olamamaktan korkun


Türkiye'de bulunan 19 milyon konuttan 6 milyonunun risk altında bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Mithat Fırat Özer, Türkiye'nin deprem korkusundan kurtulması için şehir dönüşümüne ihtiyacın olduğunu açıkladı.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde 2012 Haziran ayında meydana gelen 6,1 büyüklüğündeki depremin ardından başlayan korunmaya yönelik faaliyetler devam ediyor. Birçok il ve ilçede uygulanan şehir dönüşümü projesi, bir konferansla anlatıldı. Belediye Kültür Merkezi’ndeki konferansa Jeofizik Mühendisleri Odası Fethiye İlçe Temsilcisi ve Belediye Afet işleri Müdürü Sadi Çidem, Belediye Teknik Başkan Yardımcısı Metin Talaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gültekin, mühendisler ve öğrenciler katıldı. Konuşmacı Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özer, dönüşümle ilgili ayrıntılar verdi. Fethiye'nin kendisiyle ilgili yapacağı planlarda depremi mutlaka dikkate alması gerektiğini vurgulayarak, depremden değil, hazır olmamaktan korkulması gerektiğini söyledi.

6 MİLYON KONUT RİSK ALTINDA

Şehir dönüşümünün destekçilerinden olduğunu ve bu projeyle Türkiye’nin büyük kazanımları olacağını belirten Özer, "Türkiye’de 19 milyon konut var, 5 milyonu 2000 yılından sonra yapıldı. Kalan 14 milyon konut, inceleme altına alınmadı. Bu konutların 6 milyonu risk altında. Bu tablo bizi elbette korkutuyor. Depremin farkındalığını 17 Ağustos’tan sonra çok daha iyi anlamamıza rağmen büyük eksiklikler halen devam ediyor. Ben bir jeofizik mühendisi olarak son yıllarda yaptığım çalışmalarla Türkiye’nin kentsel dönüşüm projesine ihtiyacı olduğunu ve bir an önce çalışmalara başlanmasını vurguluyorum." dedi. Depremin bir şehrin, bir ülkenin bütün yaşantısını etkileyecek bir olgu olduğunu vurgulayan Mithat Fırat Özer, deprem anında insanların, telaşlanmadan içinde yaşadığı binaya güveniyor olması gerektiğini açıkladı. 17 Ağustos’ta binlerce kişinin kötü yapılaşma ve bilinçsizlikten öldüğünü ifade eden Prof. Dr. Özer, "Biz depremde ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz. Buna uygun olarak nasıl yapılaşmamız gerektiğini de bilmiyoruz. Bizim ülke olarak depremle ilgili tek çıkış noktamız, kentsel dönüşüm projesidir." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER