ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 22:26

Prof. Dr. Okuyan: Peygamberle yaşamak O'nu hayatın merkezine almakla olur

Prof. Dr. Okuyan: Peygamberle yaşamak Onu hayatın merkezine almakla olur


 On Dokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Okuyan, "Hz. Peygamber (sav) şimdinin konusudur. Küçük adamlar anılırlar, büyük adamlar anılmaz onlarla yaşanılır. Hz Peygamber'i (sav) anlarken bir haftayı 52 haftaya çıkarmak zorundayız. Peygamberi çok seviyoruz ama 1442 sene ötede kalmak kaydıyla seviyoruz. Peygamberle yaşamak O'nu hayatın merkezine almakla olur." dedi.

        Ünye Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası’nda nedeniyle Ünye Spor Salonu’nda 'Hz Peygamber ve İnsan Onuru' konulu konferans düzenledi. Programın açılışında konuşan Ünye Müftüsü Aydın Yığman, programa katılan herkese teşekkür etti.

        Konferansa konuşmacı olarak katılan On Dokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Okuyan, "Hz. Peygamber'e (sav) önceden anma programı yapılırdı. Şimdi ise anlama programları yapılıyor. Hz. Peygamber (sav) şimdinin konusudur. Küçük adamlar anılırlar, büyük adamlar anılmaz onlarla yaşanılır. Hz Peygamber'i (sav) anlarken bir haftayı 52 haftaya çıkarmak zorundayız." diye konuştu.

        "Hz.Peygamber'i (sav) anmaya değil anlamaya mecburuz." diyen Prof. Dr. Okuyan, "Her nerede olursanız olun, Allah sizinle beraberdir. Hz. Peygamber'i (sav) tarihten alıp hayata taşıyalım. Ancak Hz. Peygamber'i (sav) anlayanlar onun peygamberliğine şahitlik yaparlar. Hz Peygamber ile bir hafta beraber yaşamaya çalışmalıyız. Sevdiğimizi söylediğimiz Hz.Peygamber'i seviyorsak ne kadar çok tanıyoruz ona bakmalıyız. Hz.Peygamber (sav) hayat hakkı demektir. Peygamberi çok seviyoruz. Ama 1442 sene ötede kalmak kaydıyla seviyoruz. Peygamberle yaşamak onu hayatın merkezine almakla olur.” şeklinde konuştu.

        Ordu Ünye Müftüsü Aydın Yığman ise "İnsan, Allah’u Teâlâ’nın yeryüzüne gönderdiği en şerefli mahlûktur. Âlemin özü, göz bebeğidir. Her Müslümanın kalbi Allah’ın makamıdır. Dolayısıyla birbirimizi kırmayacağız, incitmeyeceğiz. Kim bir Müslümanı kırar ve gücendirirse Allah’u Teâlâ’yı incitmiş ve gücendirmiş olur." ifadelerini kullandı.

        Program, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle ilçedeki okullar arasında düzenlenen Kur’an-ı Kerim meal, kompozisyon, makale, şiir ve bilgi yarışmalarında derece giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

        Programa Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Ünye Müftüsü Aydın Yığman ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire amirleri ve dernek temsilcileri, din görevlileri ve vatandaşlar da katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER