ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 15:17

Prof. Cereci, Doğu’yu konuşacak

Prof. Cereci, Doğuyu konuşacak


Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Cereci, 'Sinemada Doğu İmgeleri Paneli'nde Doğu kültürünü anlatacak.

        Cereci, Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı tarafından, 14-24 Mart tarihleri arasında 24. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenecek 'Sinemada Doğu İmgeleri' konulu panele konuşmacı olarak katılacak. Prof. Dr. Sedat Cereci, 'Etkin Enerjiyi Doğu’ya Çeken Gizem' başlıklı konuşmasında Doğu gerçeğini ve insanları Doğu’ya çeken özelliklerine değinecek.

        Alman mimar Bruno Taut’un Doğu’ya olan ilgisi ve İstanbul’da Pagoda mimarisiyle bir ev yaptırarak yaşaması ve öldüğünde Edirnekapı Şehitliği’ne gömülmeyi vasiyet etmesi örneğinden yola çıkarak Doğu’nun gizemini anlatacağını söyleyen Prof. Cereci, Doğu’nun kendine özgü karakterinin Doğu’nun yazgısını da belirlediğini, Türkiye’nin doğusundan Japonya’ya kadar olan coğrafyanın karakteri ve yazgısını yaklaşık olarak Türkiye’nin doğusunun da paylaştığını söyledi.
Sanatında ustalaşmış sanatçılar için Doğu’nun, sayısız materyal ve esinle dolu bir coğrafya olduğunu belirten Prof. Cereci. Kral ve Ben’i 1956 yılında çeken Walter Lang’ı, Son Samuray filmini çeken Edward Zwick’i, 1982’de Hakkâri’de Bir Mevsim’i çeken Erden Kral’ı, 2001 yılında Vizontele’yi çeken Yılmaz Erdoğan’ı, 1938’de Nobel Edebiyat Ödülü kazanan Doğu Rüzgârı Batı Rüzgârı adlı romanın yazarı Pearl S. Buck’ı Doğu’ya çeken, Doğu’nun geçmişini onbinlerce yıl öncesinde bulan gizem olduğunu vurguladı. Çin, Hindistan ve İran’daki inanç ve felsefelerin Doğu’nun temel karakterini oluşturduğunu dile getiren Prof. Cereci, Haçlılardan kâşiflere, bilim adamlarından sanatçılara kadar sayısız kişinin Doğu’nun çekiciliğine kapılarak geldiğini, Doğu’daki göz kamaştırıcı uygarlık birikiminden etkilenerek yeni yaklaşımlara yöneldiğini vurguladı. Doğu Anadolu’nun da Doğu’daki yüklü uygarlık birikiminden payını aldığını belirten Prof. Dr. Sedat Cereci, yanlış amaç ve hesaplarla doğunun birikiminin ve doğu insanının heba edildiğini söyledi.

        DOĞU TEMALI FİLMLER ÖN PLANDA

        253 filmin katıldığı film festivalinde, değişik türlerde filmlerin gösterileceği, ancak özellikle 'Doğu' temalı filmlerin ön plana alındığı belirtildi. Her yıl farklı bir fakültenin öğrencilerinin konuk olarak katıldığı Ankara Uluslararası Film Festivali’ne bu yıl Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü öğrencilerinin de katılacağı bildirildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER