ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 14:06

Prematüre bebeklerde ilk 3 yıla dikkat edin


Türkiye’de her yıl 150 bin bebek vaktinden önce doğuyor. Son yıllarda teknolojide ve tıpta önemli gelişmeler sayesinde prematüre bebeklerin yaşam şansı artırılabilse de bebek ölümleri arasında prematürite başı çekiyor. Prematüre bebekler ne kadar erken doğarsa, o kadar fazla sağlık problemi ile karşı karşıya kalıyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sevgen Tanır Başaranoğlu, "Prematüre bebekler açısından ilk üç yıla dikkat:" uyarısında bulunuyor.

İlk zamanlarda özellikle solunum sistemi sorunları kaçınılmaz olduğunu anlatan Dr. Başaranoğlu, "Enfeksiyon riskleri ise, zamanında doğan bebeklere oranla çok daha yüksek. Beyin kanaması riskinden ciddi bağırsak enfeksiyonlarına, göz sorunlarından kalp ve akciğer yetmezliğine birçok sorun yaşanabiliyor. Bu nedenle ciddi takip, hayati önem taşıyor. Prematüre bebeklerin ileriki dönemlerde de sıkı takip altında tutulması şart! Zira, ileri derecede erken doğmak, okul çağlarında; öğrenme bozuklukları, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozuklukları gibi sorunlara yol açabiliyor. Türkiye’de her yıl 150 bin bebek dünyaya vaktinden çok önce 'merhaba' diyor. Gebeliğin 37’nci haftasını tamamlamadan önce doğan bebekler prematüre olarak tanımlanıyor. Gebelik yaşının tayininde; güvenilir son adet tarihi, gebelikte erken yapılan ultrasonografi ve bebek doğduktan sonra yapılan fizik muayene bulguları yardımcı yöntemler arasında yer alıyor. Prematüre doğuma birçok faktör yol açabiliyor. Bunlar arasında hormonal etkiler, enfeksiyonlar, çoğul gebelikler, rahimde oluşan gerileme ve kötü sosyal alışkanlıklar sayılabiliyor. Bu nedenler, prematüre bebeğin doğum sonrası yaşam şansını ve kalitesini büyük ölçüde etkiliyor. Bazen de hiçbir neden olmaksızın sürpriz yapıp miniminnacık bedenleriyle 'pat' diye geliveriyorlar dünyaya. Teknoloji ve tıptaki gelişmeler, artık prematüre bebeklerin yaşam şanslarının çok daha fazla olmasını sağlıyor. Yeter ki yenidoğan alanında uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde olsunlar." dedi.

Çocuk Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sevgen Tanır Başaranoğlu, prematüre bebekler açısından 'ilk üç yıla dikkat' uyarısında bulundu. Uzm. Dr. Başaranoğlu, "Riskler, hastanede doğum sonrası yeni doğan alanında uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde en aza indirilebiliyor. Ama bebek taburcu edildikten sonra, evde son derece özen gerektiren bir bakım şart. Zira, yoğun bakımdan taburcu olduktan itibaren 36 aylık olana kadar, büyüme, görme, işitme, solunum, beslenme, konuşma, anlama, iletişim yeteneği, kas ve iskelet sisteminin gelişimi, nörolojik gelişim, öğrenme becerisi, davranış bozuklukları açısından yakın izlem gerekiyor. Prematüre bebeğin bakımına çok özen göstermek gerekiyor." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER